FilistinHaberlerOrtadoğu

HAMAS’ın barış taslağı çekinceleri halen sürüyor

İslami Direniş Hareketi (Hamas) sözcüsü Dr. Sami Ebu Zuhri, Filistin uzlaşısıyla ilgili sunulan Mısır taslağının Filistinli grupların üzerinde anlaştığı noktalara uygun olması yönündeki taleplerinin hâlâ geçerli olduğunu söyledi.

Ebu Zuhri, bugün (14 Şubat Pazar) basına yaptığı açıklamada, Hamas’ın taslağın Kahire’deki diyalog görüşmeleri sırasında üzerinde anlaşma sağlanan noktalara uygun olması yönündeki isteğinin Mısırlı yetkililerce reddedilmesine bir anlam veremediğini belirtti.

“Hamas Hareketi’nin Mısır taslağıyla ilgili çekincelerinde herhangi bir değişiklik yok ve bu çekinceler oturulup konuşulmadıkça uzlaşı taslağını imzalamayacak” diyen Ebu Zuhri, Mısır’ın taslağı ile Filistinli grupların üzerinde anlaştığı noktalar arasında herhangi bir farklılık olmadığının anlaşılması halinde bunun Hamas’ın tavrını güçlendireceğini söyledi.

Hamas sözcüsü Sami Ebu Zuhri, garip olanın Hamas’ın tavrı değil Mısırlı yetkililerin tavrı olduğunu ifade etti.

Mısır Dışişleri Bakanı Ahmed Ebu’l-Geyt, dün yaptığı açıklamada Mısır’ın uzlaşı taslağında herhangi bir değişiklik yapmadığını öne sürmüş ve “İmzaya sunulan taslak, Filistinli örgütlerin ve grupların üzerinde anlaştıkları son şekli büyük bir güvenilirlikle yansıtmaktadır” şeklinde konuşmuştu.

Ebu’l-Geyt, “Bazılarının Mısır’ın uzlaşı taslağını özellikle Hamas’ın aleyhine olacak şekilde değiştirdiğini iddia etmesi kabul edilemez” demişti.

Başa dön tuşu
Bugün 16 Mayıs 2021 (27) içerik yüklenmiştir.