FilistinHaberlerOrtadoğu

HAMAS’ın çizgisi hiç değişmedi ve değişmeyecek

İslamî Direniş Hareketi (Hamas) Siyasi Birim Başkanı Halid Meşal, Furkan Savaşı’nın yıldönümünde çıkarılması gereken altı dersin olduğunu belirterek “Gazze Savaşı’nın yıldönümünde Gazze ve Gazze dışına savaş tehditlerinin savrulduğu bir dönemde Gazze’den kovulan düşman ile ilgili altı önemli dersten bahsetmek istiyorum” dedi.

Hamas Hareketi’nin Suriye’nin başkenti Şam’da dün (22 Ocak Cuma) Filistin direnişinin Gazze’de kazandığı zafer ile Hamas Hareketi’nin 22. kuruluş yıldönümü münasebetiyle “Gazze: Direniş ve Zafer” sloganıyla düzenlediği etkinliğe katılan Meşal yaptığı konuşmada Gazze Savaşı’nda alınması gereken altı önemli derse değinerek şöyle dedi:

Birinci ders: Direniş halkla bütünleştiği an zafer gerçekleşir. Önce imanın, sonra da ümmetin kolladığı, halkın kucakladığı direniş zafer getirir. Gazze’de zaferi getiren oradaki halk ve direniştir. Başta Kassam Tugayları olmak üzere bütün direniş güçleri aynı hendekte savaştılar. Savaşın öncüsü durumunda olan Kassam Tugayları Reyyan, Siyam, Ca’beri gibi önemli liderlerini kurban verdi. Bu şekilde kurban veren bir hareketin arkasındaki halk asla yenilmeyecektir.

İkinci ders: Gazze’deki zafere ümmet de ortaktır. Gazze Savaşı düşmanla savaşta halkın önemli bir faktör olduğunu gösterdi. Âlimleriyle, liderleriyle, aydınlarıyla, basınıyla direnişin yanında yer alan ümmetin zafere büyük katkıda bulunduğu bir gerçektir.

Üçüncü ders: İnsanlarda hâlâ ışığın var olduğunu ve Gazze Savaşı’nda direnişin yanında yer aldığını gördüklerini belirten Meşal “Doğusuyla batısıyla onurlu insanların canlı bir insani yüreğe sahip olduklarını gördük” dedi.

Dördüncü ders: Gazze Savaşı’ndan alınması gereken dördüncü derse de değinen Meşal şöyle dedi: “İşgal devletinin silah bakımından üstün olduğu tartışmasızdır. Fakat buna rağmen zafer kazanmaktan uzaktır. İşgal ordusu Filistin halkını ve direnişini asla yenemeyecektir. Bir kez daha savaş dayatılırsa Allah’ın izniyle düşman yenilinceye kadar savaşacağız.”

Beşinci ders: “Gazze’ye karşı savaşı kışkırtanların, savaşa göz yumanlar ve alkış tutanların tercihi başarısız ve aşağılık bir tercihtir. Geride sadece utanç bırakır. Bugün birilerinin ‘Zorla da olsa Gazze’ye yeniden döneceğiz’ dediğini duyuyoruz. Buna karşı biz ‘Allah bize yeter O ne güzel vekildir’ deriz”.

Altınca ders: Meşal devamla şöyle dedi: “Ulusal seçenekleri esas alanlarla başka idareleri esas alanlar arasında ne kadar fark var!. Bazen Bush’a bazen de Obama idaresine umut bağlarlar”.

Hamas lideri sözlerini şöyle sürdürdü: “Savaşın üzerinden bir yıl geçti. Ümmetin sorumluluğu nerede kaldı? Zafer kazanan Gazze hâlâ yaralı; evleri yıkık, sınır kapıları kapalı, çelik duvar yolda. Ümmetin Gazze’ye karşı yapacağı yardımın başında üzerindeki kuşatmayı kaldırması ve Gazze’nin imarına başlaması gelmektedir. Ümmete sesleniyorum: “Gazze’nin duvara değil, kuşatmanın kaldırılmasına ve sınır kapılarının açılmasına ihtiyacı var”.

Sözü Hamas Hareketi’ne getiren Meşal şöyle dedi: “Hamas, zaman geçse de direniş seçeneğinden asla vazgeçmeyecek.

Hamas, siyasi sorumluluklarını da unutmayacak ve siyasi sahayı başkasına bırakmayacaktır. Koltuk sevdasında değiliz, ama halka karşı sorumluluğumuzdan da vazgeçmeyeceğiz.

Hamas hareketi Filistin topraklarını kurtarma, Kudüs’ü geri alma ve mültecilerin dönüş hakkı ilkelerinden vazgeçmeyecek. Hamas işgal devletini asla tanımayacak. Direnişe devam eden Hamas bunu geliştirmeyi sürdürecek.”

Başa dön tuşu
Bugün 14 Mayıs 2021 (109) içerik yüklenmiştir.