FilistinHaberlerOrtadoğu

HAMAS’ın kökleri Filistin halkının yüreğindedir

Filistin halkının seçimle iktidar olan Başbakanı İsmail Heniye “Filistin İslami Direniş Hareketi (HAMAS), halkın yüreğine kök salmış durumundadır” diye vurguladı.

Filistin Başbakanı İsmail Heniye dün Gazze kentindeki Bürosunda İsviçreli gayri resmi bir heyetle ziyaretinde yaptığı konuşmada, Filistin halkının Siyonist işgalinden ve işgalci İsrail’in uyguladığı siyasetlerden kaynaklanan acıları dâhil çekmekte olduğu acı ve çilelere değinerek “Kuşatma siyasetiyle Hamas’ı çökertmeye çalışan tarafların kendileri, kendi desiseleri yüzünden yenilgiye uğradılar. Neden? Çünkü Hamas Filistin toplumu yapısı ve dokusunun asil bir parçasıdır” diye vurguladı.

El-Menar’ın geçtiği habere göre Heniye daha sonra “Biz bugün, Filistin halkının kendi ana vatanlarına geri dönme, özgürlüklerini elde etme ve topraklarının Siyonist işgali altında olmaması gibi haklarından yana tavırlarının desteklenmesini bekliyoruz. Kuşatma durumuna son verilmesi gerektiği konusuna özel bir ilgi lazım. Zira kuşatma, çağdaş tarihin yüzünü lekeleyen bir cinayet türüdür” ifadesini kullandı.

Konuşmasının devamında Filistin sözde Özerk Teşkilatı Başkanı Mahmud Abbas’ın Hamas’a karşı sürekli yinelediği, Hamas’ın geçici bir devlet projesini kabıl ettiğine dair suçlamalarını reddederken “Bu suçlamalarının yalan ve uydurma olduğunu dünya topluluğuna vurgulayarak bildiriyorum” diye ilave etti.

Filistin halkının Başbakanı Heniye ayrıca “Filistinli kuşakların haklarına el koymaksızın ve başkenti Kudüs olmak üzere, tam bir hâkimiyete sahip bir Filistin devleti kurulması yolunda gösterilen tüm çabaları desteklediklerinin altını çizdi.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Ekim 2021 (1) içerik yüklenmiştir.