FilistinHaberlerOrtadoğu

HAMAS’ın Obama-Abbas görüşmesine yorumu

İslamî Direniş Hareketi (Hamas), Mahmut Abbas’ın Amerika başkanı Barack Obama ile yaptığı görüşmeden yeni ve önemli bir şey çıkmadığını ve görüşmenin Filistin halkını hayal kırıklığına uğrattığını söyledi.

Hamas sözcüsü Fevzi Burhum dün (29 Mayıs Cuma) yaptığı basın açıklamasında şöyle dedi: “Ebu Mazin ile Obama yeni bir şey getirmiyorlar. Umut kırıcı bir görüşme yaptılar. Özellikle Ebu Mazin’in yol haritasını uygulamaya hazır olduğunu söylemesi ve Özerk Yönetim’in düşman ile güvenlik işbirliğini koordine etmeye devam edeceğini ifade etmesi hayal kırıklığı yarattı. Ebu Mazin’in ifadeleri, direniş güçleri ile Hamas Hareketi’nin tasfiye edilmesine ve iç bölünmenin daha da artmasına katkıda bulunmaya devam edeceğini gösteriyor. Yol haritası Ebu Mazin hariç bütün Filistin grupları tarafından reddedilmişti”.

“Ebu Mazin’in taahhüt ettiği güvenlik tedbirleri, Filistin halkının güvenliği aleyhine işgalcilerin güvenliğini sağlamak için polis görevini görecek bir özerk yönetim oluşturmak anlamına geliyor” diyen Hamas sözcüsü açıklamasının devamında şöyle konuştu:

“Ebu Mazin’in devam ettirdiği siyasi tutuklamalar, Filistin içi diyaloğu engelleme çabası ve Batı Yaka’da meşru olmayan bir hükümet kurması Filistin diyaloğunun başarıya ulaşması için gösterebileceği bir şey olmadığını, Filistin halkının çıkarını koruma noktasında güvenilir olmadığını ve hâlâ Amerika ile Siyonistlerin direktiflerine tamamıyla bağlı olduğunu gösteriyor”.

Başa dön tuşu
Bugün 15 Mayıs 2021 (6) içerik yüklenmiştir.