AfrikaFilistinHaberlerOrtadoğu

Hamas’ın Sina’da hücreleri olduğu iddiasının asılsız olduğu açıklandı

İslami Direniş Hareketi (Hamas), hareketin Sina Yarımadası’nda faaliyetleri olduğu iddialarını yalanlayarak, bu konuda ileri sürülen iddiaların tamamen asılsız olduğunu ve gerçekle hiçbir ilişkisi bulunmadığını açıkladı.

Hamas sözcüsü Sami Ebu Zuhri, dün (13 Temmuz Cumartesi) konuyla ilgili yaptığı açıklamada, Sina Kabileleri Birliği Başkanı Şeyh İbrahim El-Menıyi’nin Hamas’ın Sina’da hiçbir faaliyeti olmadığını ve bu konuda ileri sürülen iddiaların İsrail’e hizmet ettiğini söylediği demecine işaret ederek, Şeyh El-Menıyi’nin sözlerinin iddiaları tamamen çürüten kesin delil olduğunu belirtti.

Hamas Hareketi, Mısır’ın İkinci Saha Ordusu Komutanı Tuğgeneral Ahmed Vasfi’nin, Sina Yarımadası’na Hamas’a mensup birtakım silahlı grupların yayıldığı yönünde iddiada bulunmasına şiddetle tepki göstermiş ve bu tür iddiaları Mısır’ın kendi içinde yaşadığı sorunu Filistin alanına taşıma çabası olarak nitelemişti.

Sina Kabileleri Birliği Başkanı Şeyh İbrahim El-Menıyi, Gazze’de yayınlanan Er-Risale gazetesine verdiği demeçte, Sina Yarımadası’nda Hamas’a ait hücrelerin ortaya çıkarıldığı ve Hamas üyelerinin Mısırlı askerleri hedef aldığı iddialarını kesin bir dille yalanladı.

El-Menıyi, bu tür iddiaların Filistin ve Mısır halkları arasında sorun çıkarmayı amaçladığını ve İsrail’e hizmet ettiğini söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 01 Temmuz 2022 (19) içerik yüklenmiştir.