FilistinHaberlerOrtadoğu

HAMAS’ın stratejisi İslami Direniş’tir

İslamî Direniş Hareketi (Hamas) liderlerinden Dr. Salah El-Berdevil Hamas Hareketi’nin stratejisinin açık ve net olduğunu belirterek, temel dayanağının ise İslam’dan beslenen direniş stratejisi olduğunu ifade etti.

Dün akşam (28 Mayıs Cuma) Gazze’nin Bureyc Mülteci Kampı’ndaki Takva Camisi’nde düzenlenen etkinlikte yaptığı konuşmada Berdevil şöyle dedi: “Hamas’ın düşünce, felsefe ve örfündeki direniş düşmana karşı durma ve onu püskürtme şeklindedir. Hamas Hareketi silahı bırakmadığı gibi, Filistin toprağının bir karışı için bile düşmanla pazarlık yapmamıştır, yapmayacaktır. Batı Yaka’daki direnişi aktif ve canlı hale getirme, kuşatma duvarını ikna yoluyla çözme, kuşatmanın hafifletilmesi için dünya ülkeleriyle görüşme, Filistin halkına yardımda bulunma ve onu destekleme, insanlar arasında adaletle hükmetme Hamas Hareketi’yle Gazze hükümetinin üzerinde durduğu ana maddelerdir”.

İç barışa da değinen Berdevil şöyle dedi: “İç barıştan şimdilik bahsetmemeyi kararlaştırdık, çünkü bu konu şimdilik kapanmıştır. Bu dosya Mısır’ın elinde şantaj, Fetih’in elinde müzakere skandalı için bir örtüdür. Mısır’ın sunduğu taslak ise uygulanmaktan uzak bir belgedir”.

Başa dön tuşu
Bugün 30 Mart 2023 (28) içerik yüklenmiştir.