FilistinHaberlerOrtadoğu

HAMAS’ın talepleri kabul edilmeden Şalit bırakılmayacak

Yemen’e bir ziyarette bulunan İslamî Direniş Hareketi (Hamas) Siyasi Birim Başkanı Halid Meşal, esir değişimiyle ilgili bir anlaşmanın ancak Hamas’ın taleplerine olumlu yanıt verilmesiyle gerçekleşebileceğini söyledi.

Yemen’de yaşayan Filistinlilerle bir araya gelen Meşal Filistin’deki son gelişmelerle ilgili yaptığı konuşmada esir değişimiyle ilgili olarak şunları söyledi: “Hamas’ın talepleri yerine getirilirse Şalit serbest kalacaktır. Hamas zindanlardaki bütün esirlerin özgürlüğe kavuşmasını istiyor. Şalit ile ilgili yapılacak bir anlaşma, zindanlardaki bütün esirlerin çıkması için önemli bir adım olacaktır.”

Mısır ile birlikte Almanya’nın da arabuluculuk yaptığı görüşmeler işgal yönetiminin Hamas’ın taleplerini yerine getirmemesi nedeniyle zaman zaman tıkanıyor.

Geçen hafta basına esirlerle ilgili bir anlaşmanın imzalanmak üzere olduğu yolunda haberler servis edilmesi üzerine, Hamas bu tür haberlerin işgal yönetiminin uydurması olduğunu ve bu yolla Hamas’ın nabzını ölçmeye çalıştığını ifade etmişti.

Hamas esir Siyonist asker Şalit’e karşılık kadın, yaşlı, hasta ve çocuk esirlerin yanı sıra, işgal zindanlarında uzun yıllar kalmış ve ağır ceza alan esirlerin serbest bırakılmasını isterken, işgal yönetimi ise serbest bırakılması istenen kişilerden Siyonistleri öldürmeye karışanları bırakmaya yanaşmıyor, ya da bazılarının başka ülkelere sürgün edilmesini şart koşuyor. Hamas hareketi ise işgal yönetiminin bu taleplerini kabul etmiyor.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Ekim 2021 (1) içerik yüklenmiştir.