Filistinİşgalci İsrail Rejimi

Hamaslı yetkili: Filistin seçimlerinin ertelenmesi akılsızcadır ve kabul edilemez

İşgal altındaki Filistin topraklarında 15 yıllık aradan sonra önümüzdeki ay yapılması planlanan seçimlerde yarışacak Hamas’ın “Buluşma Yerimiz Kudüs” isimli aday listesinin sözcüsü Yusuf Kazzaz, seçim kararının uzun uğraşlar sonucu tüm Filistinlilerin mutabakatıyla alındığını belirterek, işgal rejiminin engellemelerine boyun eğmeme uyarısında bulundu.

Hamas’ın seçim işlerinden sorumlu yöneticilerinden Kazzaz, Filistin seçimlerinin iptal edilmesi veya ertelenmesine dair tartışmalara ilişkin açıklamalarda bulundu.

Seçim kararından önce İstanbul ve Kahire görüşmelerinin yanı sıra Filistinli grupların genel sekreterlerinin katılımıyla Lübnan’ın başkenti Beyrut’ta toplantıların gerçekleştirildiğini hatırlatan Kazzaz, seçimleri erteleme kararıyla bunca emek ve çabanın heba edilmesinin kabul edilemez olduğunu vurguladı.

Açıklamasında Kazzaz, seçimlerin işgal altındaki Kudüs kentinde de icra edilmesinin, baskı ve tehditlere boyun eğmek veya mücadeleden kaçmakla mümkün olmayacağını belirtirken, doğru olanın işgalcilere karşı meydan okumak olduğunun altını çizdi.

Seçimleri erteleme fikrinin kesinlikle mantıklı ve akıllıca olmadığına işaret edilen açıklamada, İsrail yönetiminin, Filistin seçimlerinin zamanında yapılması halinde toplumdaki mevcut bölünmüşlüklerin ortadan kalkacağını bildiği ve bu yüzden de seçimlere müdahale ettiğine yer verildi.

Açıklamada, “Seçim süreci ertelenmeyecek. Birilerinin memnun olması için seçimlerin ertelemesiyle Filistin halkının cezalandırılması kabul edilemez. Aksi takdirde seçimleri bırakıp işgalcilerle savaşmaya başlayalım.” ifadeleri kullanıldı.

Kudüssüz seçimlerin yapılmayacağını aktaran Kazzaz, işgalci İsrail’in bütün zalimce uygulamalarının yanı sıra normalleşme anlaşmalarına imza atan hainlere ve beyaz bayrak çeken korkaklara rağmen İsrail’in pençelerindeki Filistin halkının haklarını geri almadıkça direnişten vazgeçmeyeceklerini söyledi.

Öte yandan Filistin Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas’ın Özel Temsilcisi Nebil Şaas, İsrail rejiminin, Filistin tarafının seçimlerin Doğu Kudüs’te de yapılması yönündeki talebine cevap vermemekte ısrar etmesi durumunda seçimlerin yüksek ihtimalle erteleneceğini açıkladı.

Lübnan’ın köklü gazetelerinden en-Nehar’a konuşan Filistinli yetkili Şaas, Kudüs olmadan seçimlerin yapılamayacağını belirtirken, aksi takdirde İsrail’in Kudüs’ü Filistin topraklarından ayırma planına hizmet edileceğini ileri sürdü.

Diğer taraftan Filistin İslami Direniş Hareketi (HAMAS) Siyasi Büro Başkan Yardımcısı Salih el-Aruri, Filistin genel seçimlerinin Gazze ve Barı Şeria’da olduğu gibi Kudüs’te de yapılmasının zaruri olduğunu belirtti.

El-Aruri, Filistin’de 22 Mayıs’ta yapılması planlanan seçimlere işgal altındaki Kudüs’teki Filistinlilerin katılımı konusunda işgal rejimine karşı geniş kapsamlı bir direniş başlatmaya hazır olduklarının altını çizdi. El-Aruri, seçim için işgal rejiminin onayını alma zilletine düşülmemesi gerektiğini vurguladı.

Seçimlerin ertelenmesine yönelik değerlendirmelere değinen el-Aruri, Filistin seçimlerinin ertelenmesinin toplumdaki ihtilafları derinleştireceği ve istikrarsızlığın had safhaya çıkmasına neden olacağı uyarısında bulundu

Başa dön tuşu
Bugün 30 Temmuz 2021 (20) içerik yüklenmiştir.