FilistinHaberlerOrtadoğu

HAMAS’lı yetkili: Siyonist rejim bütün bölge ve dünya barışı için tehdit

Filistin İslami Direniş Hareketi siyasi ofis üyesi Halil el’Heyye, siyonist rejim İsrail’in bölge ve dünya barışı için bir tehlike ve tehdit olduğunu söyledi.

Amerika’nın HAMAS aleyhindeki karar tasarısının reddedilmesinin HAMAS ve Filistin davasının büyük bir başarısı olduğunu belirten el’Heyye, Filistin halkı ve direnişinin terör rejimi İsrail’e karşı sonuna kadar mücadele edeceğini bildirdi.

Filistin halkının gasbedilen haklarını geri almak için direniş ve mücadeleden başka yolunun olmadığını belirten HAMAS yetkilisi, bunun bu zamana kadar verilen mücadele sürecinde ispatlandığını söyledi.

Bu arada Arap Birliği, Birleşmiş Milletlerin Amerika’nın İslamî Direniş Hareketi (Hamas)’ı kınayan karar tasarısını Genel Kurul’da reddetmesinin dünyanın Filistin halkına yönelik desteğini yansıttığını belirtti.

Konuyla ilgili açıklama yapan Arap Birliği, karar için yapılan oylamanın sonuçlarından memnuniyet duyduklarını belirterek, “Bu sonuç dünyanın Filistin halkının hakkına desteğini, ayrıca bu halkın savunduğu davanın ve yürüttüğü mücadelenin adil oluşunu gösterdi” ifadesini kullandı.

Arap Birliği Genel Sekreteri işgal altındaki Filistin işlerinden sorumlu yardımcısı Said Ebu Ali yaptığı açıklamada, Birleşmiş Milletler’in adil barışın sağlanması ve bölgede istikrarın oluşması için yapılan mücadeleye destek verdiğini gösterdiğini söyledi.

Ebu Ali yaptığı açıklamada bu kararın “Filistin halkının pazarlık konusu yapılamayacak hakkının geri alınmasını, BM kararlarına göre başkenti Doğu Kudüs olacak bağımsız devletinin kurulmasını, 1967 işgalinin son bulmasını” zorunlu kıldığını ifade etti.

Amerika’nın Hamas ve Filistin direnişini mahkûm etmek için BM Genel Kuruluna getirdiği karar tasarısı çoğunluk sağlanamadığı için reddedildi.

Başa dön tuşu
Bugün 24 Temmuz 2021 (21) içerik yüklenmiştir.