Filistinİşgalci İsrail Rejimi

Hamaslı yönetici el-Hayye: Seçimlerin ertelenmesi Filistin halkını meçhule itecek

Hamas’ın önde gelen liderlerinden Halil el-Hayye, önümüzdeki mayıs ayında yapılması planlanan milletvekili seçimlerinin bir gün bile ertelenmesi halinde çıkacak sonuçlar konusunda uyarıda bulundu.

Hamas’ın seçim listesi başkanı el-Hayye, Fransız haber ajansı AFP’ye yaptığı açıklamada, Hamas hareketinin, seçimleri erteleme yaklaşımlarını kabul etmediğini, aksi takdirde Filistin halkının bilinmeyen bir akıbete sürükleyeceğini belirtti.

Herhangi bir erteleme kararının halk üzerinde özellikle de gençler arasında büyük bir hayal kırıklığı yaratacağına ve bundan dolayı kötü sonuçların doğacağına dikkat çeken el-Hayye, ertelemenin ülkenin içinde bulunduğu krizleri ve bölünmüşlükleri derinleştireceği uyarısında bulundu.

Açıklamasında el-Hayye, muhtemel her sorunun çözüme kavuşturularak seçimlerin tamamlanması gerektiğinin altını çizdi.

Filistinliler, 22 Mayıs’ta yapılması planlanan söz konusu seçimlerin, İsrail’in Kudüs’te yapılmasını engelleyeceği bahanesiyle erteleneceğinden endişeleniyor.

Filistin Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas’ın Özel Temsilcisi Nebil Şaas, İsrail’in seçimlerin işgal altındaki Kudüs’te de yapılabilmesi konusunu yanıtsız bırakması nedeniyle seçimlerin ertelenme ihtimalinin büyük olduğunu belirtmişti.

Filistin Anayasası, her 4 yılda bir genel seçimlerin yapılmasını öngörürken İsrail işgali ve ablukası altındaki ülkede 2006’dan bu yana devam eden parçalanmışlık nedeniyle yıllardır genel seçime gidilemedi.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Eylül 2021 (11) içerik yüklenmiştir.