FilistinHaberlerOrtadoğu

HAMAS’tan Al-Arabiya’ya : Dürüst haber yapın!

İsmail Heniyye başkanlığındaki Filistin Hükümeti’ne bağlı İçişleri Bakanlığı, El-Arabiya uydu kanalının dün (15 Ağustos Cumartesi) Rafah’taki olaylar ile ilgili yayınladığı haberinin yalanlarla ve iftiralarla dolu olduğunu ve Filistin direnişine hakaret içerdiğini söyledi.

Filistin İçişleri Bakanlığı dün konuyla ilgili bir dildiri yayınladı. Bildiride, tekfirci unsurların ve düşünce olarak sapmış kimselerin Hamas Hareketi’nden ayrılan ve şehit komutan, büyük alim Şeyh Nizar Reyyan’a tâbi gruplar olduğunu öne süren haber gerçeğe aykırıdır ve kamuoyunu yanıltmaktadır.

Bildiride ayrıca şu ifadelere yer verildi: “Bizler İçişleri Bakanlığı Enformasyon Bürosu olarak Gazze Şeridi’ndeki ifade hürriyetini takdir ediyor ve destekliyoruz. Fakat aynı zamanda ifade özgürlüğünün ulusal ve taplumsal sorumluluğa ve basın meslek ilkelerinin gerektirdiği ahlaki değerlere uygun olması gerektiğini vurguluyoruz.”

El-Arabiya kanalının haberinin kışkırtıcı olduğunu ve gerçekleri saptırdığını kaydeden Filistin İçişleri Bakanlığı, haberin aynı zamanda Filistin halkının parlak tarihine de hakaret ettiğini söyledi.

Filistin İçişleri Bakanlığı, El-Arabiya kanalından tarafsız olmasını ve doğru haber yapmasını, gerçekleri saptırmamasını ve bazı kesimlerin çıkarı için Gazze Şeridi’ni kötü göstermeye kalkışarak gazetecilik mesleğini siyasi oyunlara alet etmemesini istedi.

Bakanlık ayrıca tüm medya organlarını tarafsız ve objektif habercilik yapmaya davet etti.

Başa dön tuşu
Bugün 06 Mayıs 2021 (22) içerik yüklenmiştir.