FilistinHaberlerOrtadoğu

HAMAS’tan Amr Musa’ya Gazze daveti

İsmail Heniyye başkanlığındaki Filistin Hükümeti, Arap parlamenterlerden bir grubun kuşatma altındaki Filistin halkıyla dayanışmak için bugün Gazze’yi ziyaret etmesinden büyük memnuniyet duyduğunu belirterek, Arap Birliği Genel Sekreteri Amr Musa’yı da yaşanan insanlık dramını yerinde görmesi etmesi için Gazze’ye davet ettiklerini ifade etti.

Hükümetin basın bürosu başkanı Hasan Haşiş imzasıyla bugün (15 Şubat Pazartesi) yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Arap parlamenterlerin çabalarını takdir ediyoruz. Takdir ettiğimiz bu çabalarla Arap parlamenterleri bölgeye gelerek daha çok şeyler yapabilirler. Dört yıldır göğsümüzün üzerine oturan bu kuşatmanın kalkması için halkımız Arap parlamenterlerden daha çok şeyler bekliyor.”

Arap Birliği’nin Sudan’ın Darfur bölgesinde barışın sağlanması için gösterdiği çabaları takdirle karşıladıklarını belirten Heniyye hükümeti, Arap heyetin Gazze’ye yaptığı ziyaretin ileri bir adım olduğunu bununla siyasi, ekonomik ve güvenlik alanındaki krizlerin çözülmesine yardımcı olabileceğini ifade etti.

Arap Birliği’nin zayıf rolüne ve yanlı politikasına da değinilen açıklamada şöyle dendi: “Arap Birliği’nin Filistin’deki iç ihtilafta Fetih’ten yana tavır almasını kınıyoruz. Bu Arap Birliği’nin misyonu açısından üzücüdür. Bu tavır, birliğin aldığı kararların buzdolaplarına kaldırılmasına neden oluyor. Biz Arap Birliği’nden, ilkeleri, duruşu ve diriliğiyle her Arabın zihninden geçen hayali gerçekleştirmesini istiyoruz. Filistin de tabii ki bu düşün bir parçasıdır.”

Başa dön tuşu
Bugün 10 Mayıs 2021 (5) içerik yüklenmiştir.