FilistinLübnanOrtadoğu

HAMAS’tan Fethi Yeken için taziye mesajı

İslami Direniş Hareketi (Hamas) İslam davetçisi ve alimi Dr. Fethi Yeken’in vefatı münasebetiyle bir başsağlığı mesajı yayınladı.

Mesajında bu sabah (13 Haziran Cumartesi) hayatını kaybeden Yeken’e Allah’tan rahmet dileyen Hamas Hareketi, merhumun ailesine, Lübnan halkına ve İslam Ümmeti’ne de taziyelerini bildirdi.

Hamas, taziye mesajında şöyle dedi: “Allah’ın kaza ve kaderine iman eden kişiler olarak, İslami Direniş Hareketi (Hamas), İslam davetçisi mücahid Şeyh Dr. Fethi Yeken’in vefatı münasebetiyle Lübnan halkına, İslami harekete, Arap ve İslam Ümmeti’ne en samimi taziye duygularını sunar, Mevla azze ve celle’den merhumu geniş rahmetiyle karşılamasını ve cennetine koymasını, ailesine ve yakınlarına da sabrı cemil vermesini niyaz eder.”

3 Mayıs 1933 yılında Lübnan’ın Trablus şehrinde doğan Yeken, El-Lasilki Fakültesi Elektrik Mühendisliği bölümünden mezun oldu.

Doktorasını İslami ilimler ve Arap dili edebiyatı üzerine yaptı. Mısır Müslüman Kardeşler Hareketi’nin Lübnan kolu olan Cemaati İslami’yi kurdu.
1992 yılında milletvekili olduktan sonra Cemaatin liderliğini bıraktı. 1996 yılına kadar mecliste bulundu. Daha sonra eşi Muna Haddad’ın kurduğu Canan Üniversitesi’nde ders vermeye devam eden Yeken, geçtiğimiz yıllarda Lübnan’da yaşanan olayların ardından Cemaati İslami’den ayrılıp “İslami Eylem Cephesi”ni kurdu.
Fethi Yeken’in başta “Müslüman Olmam Neyi Gerektirir?” isimli eseri olmak üzere bir çoğu Türkçeye çevrilmiş bir dizi kitabı var.

Başa dön tuşu
Bugün 06 Mayıs 2021 (22) içerik yüklenmiştir.