FilistinHaberlerOrtadoğu

HAMAS’tan Fetih’e : Tutukluları serbest bırak

İslamî Direniş Hareketi (Hamas)’ın önde gelen liderlerinden Dr. Mahmut Zehhar bugün yaptığı açıklamada, Gazze’deki Fetih heyetinin yapılacak olan Fetih’in 6. Kongresi’ne katılmasının Batı Yaka’da tutuklanan Hamas mensuplarının serbest bırakılmasına bağlı olduğunu söyledi.

Son Gazze savaşında şehit olanlarla yaralananların onurlandırıldığı törende konuşan Zehhar “Fetih hareketi Gazze’de özgürce dolaşmak istiyorsa öncelikle Batı Yaka’daki siyasi tutukluların serbest bırakılması gerekir” dedi.

Filistin için diyalog konusuna da değinen Zehhar, Filistin içi bölünmeyi sonlandırmak ve vatanın iki parçasını birleştirmek için her zaman ellerini uzattıklarını belirterek, Ramallah yönetiminin olumlu bir adım atması durumunda siyasi tutuklu dosyasını tamamıyla kapatmaya da hazır olduklarını dile getirdi.

Hamas hareketi daha önce yaptığı açıklamada, Fetih’in 6. kongresine katılacak Gazze’deki Fetih mensuplarına ait bir listenin Mısır tarafından kendilerine teslim edildiğini, bunların kongreye katılmaları için listedeki şahısları araştırıldığını ifade etmişti.

Hamas hareketi daha sonra sözcüleri vasıtasıyla konuya ilişkin yaptığı açıklamalarda, Fetih heyetinin kongreye katılması için Batı Yaka’daki siyasi tutukluların serbest bırakılması gerektiğini duyurmuştu.

Başa dön tuşu
Bugün 12 Mayıs 2021 (42) içerik yüklenmiştir.