FilistinHaberlerİmam HumeyniİranÖrnek ŞahsiyetlerOrtadoğu

HAMAS’tan İmam’ın vefatı ile ilgili Mesaj

Hamas’ın İran temsilcisi Ebu Usame Abdulmuti, İmam Humeyni(ra)’nin vefatının 20. yılı münasebetiyle bir mesaj yayınladı.

Abdulmuti “Filistin halkı, rahmetli İmam Humeyni’nin Filistin halkının yanındaki duruşunu, direniş ve toprakların geri alınmasındaki hakkını savunmasını her zaman hatırlayacaktır” dedi.

“Müminlerden öyle erler vardır ki Allah’a verdikleri sözde durdular…” ayetiyle başladığı açıklamasına şöyle devam etti: “İmam Humeyni’den bahsetmek hem cihad hem de ilim alanında şaşırtıcı işlere imza atan rabbani bir alimden söz etmek değildir sadece. İslam İnkılabı’na önderlik ederek zulüm ve sitem karşısında galip gelen sorumlu ve dava sahibi bir milletin oluşmasına ilham vermiş olan, bugün bütün dünyanın bakışlarını üzerinde toplayan İslam Cumhuriyeti’nin temellerini atabilmiş bir önderden söz etmektir.”

Abdulmuti “İmam Humeyni İslam’dan edindiği doğru bilgisini ve Allah’a olan mutlak imanını büyük bir güce dönüştürmüştür ve bu güç İran’ın Müslüman halkını bütün alanlarda yetkin kılarak İslam Cumhuriyeti’ni kurabilmesine ve bunun değerlerini ve kültürünü bütün dünyalılar için korumaya sevk etmiştir” dedi.

İmam Humeyni’nin Filistin davasına olan duruşunu övücü bir dille anlatan Abdulmuti, “Şüphesiz Filistin’in mücahit halkı, inkılabın zaferinin öncesinde ve sonrasında halkımızın ve onun haklarının savunucusu olan direnişin yanında duran bu değerli önderi ve çığır açıcı İmam’ı her zaman ihtiram, övgü ve ikram ile anacaktır” dedi.

Abdülmu’ti bildirisine şunları da ekledi: “İmam’ın Filistin meselesindeki tavrı İslam Cumhuriyeti’nin sorumlularının ve bunların başında İslam Devrimi Rehberi Ayetullah Hamenei’nin kılavuzu olmuştur.”

Abdulmuti son olarak şunları söyledi: “Bugün İmam’ın Filistin meselesi ve Filistinlilerin ellerinden alınan hakları konusundaki duruşu, İmam’ın çizgisinin bütün yolcuları, İslam Cumhuriyeti’nin mesulleri ve bütün İran halkı, en başlarında da değerli Önderlik Makamı – Allah onu hıfzetsin- tarafından sürdürülmektedir.

Allah İmam’ı rahmetine gark eylesin, süslü cennetinde ona yer kılsın ve aziz İmam’ın arzusu olan İslam ümmetinin vahdet ve izzetini, Filistin ve Kudüs’ün özgürlüğüne kavuşmasını tahakkuk ettirsin.”

Başa dön tuşu
Bugün 17 Mayıs 2021 (45) içerik yüklenmiştir.