FilistinHaberlerOrtadoğu

HAMAS’tan Knesset’in “Yahudi ulus devleti” yasına tepki

Filistin İslami Direniş Hareketi HAMAS, işgal meclisi Knesset’te “Yahudi devlet” yasasının kabul edilmesinin Siyonist rejimin ırkçılığına meşruluk kazandırmak anlamına geldiğini kaydetti.

Siyonist rejim İsrail parlamentosu (Knesset), tartışmalara neden olan ‘Yahudi ulus devlet’ yasasını kabul etti. Arap milletvekilleri ve Filistinliler ise ‘ırkçı’ olarak nitelendirdikleri yasanın ‘işgal topraklarındaki apartheid uygulamasını yasallaştırdığını’ söyledi.

HAMAS Sözcüsü Fevzi Berhum bu karara gösterdiği tepkide, Yahudi devlet yasasının Filistinlilerin varlığı ve kendi topraklarındaki tarihi hakkını tehlikeye soktuğunu ve Filistin topraklarının aleni şekilde gasp edilmesine yol açacağını belirtti.

Berhum, “bölge ülkelerinin sessizliği ve ABD’nin Siyonist rejimin Filistin milletine karşı sınırsız desteği olmasaydı, asla böyle bir karar onaylanmazdı” açıklamasında bulunarak, bu kararın kesinlikle kabul edilemez olduğunu kaydetti.

Filistin Halk Kurtuluş Örgütü Yürütme Komitesi Genel Sekreteri Saib Arikat da, bu yasanın etnik temizlik temeli üzerinde kurulan sömürgecilik mirasının devamı niteliğinde olduğunu ifade ederken, İslami Cihad üyelerinden Yusuf Hasine de, İsrail’in Knesset’in yeni kararı uyarınca politikasının 1948 sınırlarında Filistinlileri yok etme doğrultusunda olduğunu vurguladı.

Başa dön tuşu
Bugün 25 Şubat 2024 (3) içerik yüklenmiştir.