FilistinHaberlerOrtadoğu

HAMAS’tan Mahmud Abbas’a istifa çağrısı

İslami Direni Hareketi (Hamas) Siyasi Birimi üyesi İzzet Er-Reşak, başkanlık süresi sona eren Mahmud Abbas’ı Filistin Özerk Yönetimi ve Filistin Kurtuluş Örgütü’ndeki tüm görevlerinden istifa etmeye davet etti.

İzzet Er-Reşak, Quds Press’e verdiği demeçte, Washington’da başlayacak doğrudan müzakerelere gitmenin Filistin halkının ve siyasi temsilcilerinin isteği olmadığına işaret ederek, “Mahmud Abbas ve ekibi müzakerelere azınlık temsilcileri olarak gidiyorlar” dedi.

Mahmud Abbas ve ekibinin Filistin halkını temsil etmediğini ve halkın büyük çoğunluğunun müzakereleri reddederek katılanları kınadığını ifade eden Er-Reşak, Filistin Kurtuluş Örgütü’nü oluşturan üç grup da dahil olmak üzere on bir Filistinli grubun müzakereleri reddettiğine dikkat çekti.

Siyonist işgalciyle doğrudan müzakerelere katılmanın Filistin halkının iradesine ters olduğunu kaydeden Er-Reşak, “Müzakerelere katılma kararı Amerikalıların ve Siyonistlerin Abbas ve ekibine uyguladığı baskının boyutunu yansıtıyor. Bu durum da, müzakerelere gidenlerin Amerikalıların ve Siyonistlerin şartlarına boyun eğdiklerini ve Filistin davasının güvenilir temsilcileri olamayacaklarını gösteriyor” şeklinde konuştu.

Hamas lideri, “Madem ki Abbas ve ekibi Amerikalıların ve Siyonistlerin baskılarına karşı koyamıyorlar, Filistin halkının sabit haklarını koruyamıyorlar, o zaman ben de Abbas’ı istifaya davet ediyorum. İşgalcinin bekçisine dönüşen yönetiminin de cehenneme kadar yolu var” dedi.

Başa dön tuşu
Bugün 25 Haziran 2024 (6) içerik yüklenmiştir.