FilistinHaberlerOrtadoğu

HAMAS’tan Mescid-i Aksa çağrısı

İslami Direniş Hareketi (Hamas), Filistin halkını Mescid-i Aksâ’ya destek için hep birlikte seferber olmaya ve yürüyüşler düzenlemeye çağırdı.

Hamas Hareketi halk eylemleri basın sözcüsü Eşref Ebu Diye, hareketin kendi bünyesinde seferberlik ilan ettiğini söyleyerek, Filistinlileri bugün akşam namazının hemen ardından Gazze’deki camilerden Filistin Meydanı’na doğru yürüyüşe geçmeye davet etti.

Arap ve İslam ülkeleri halklarını da Mescid-i Aksâ’ya baskın girişimini kınamak üzere çeşitli gösteriler düzenlemeye çağıran Ebu Diye, Müslümanların ilk kıblelerini koruma sorumluluğunu üstlenmeleri gerektiğini söyledi.

Mescid-i Aksâ’yı savunmak için toplanan ve Siyonistlerin Mescid-i Aksâ’ya girmesine engel olan Kudüslü Filistinlileri selamlayan Ebu Diye, Filistin halkının tamamının Kudüs halkının arkasında olduğunu kaydetti.

Öte yandan, Filistin Parlamentosu üyesi Semire Halayıka, dünya kamuoyunun ve Arap ülkelerinin Kudüs’te yaşananlar karşısındaki sessizliğini eleştirdi.

Halayıka, Arap ülkelerinin sessizliğinin Siyonist işgal devletine ihlallerini sürdürmesi için yeşil ışık yakmak anlamına geldiğini söyledi.

Mescid-i Aksâ’da bugün yaşananların New York’taki üçlü zirvenin bir sonucu olduğunu belirten Halayıka, Arap ülkelerini ve İslam Dünyası’nı Kudüs’te Mescid-i Aksâ’yı korumak için nöbet tutan Filistinlilere destek olmaya davet etti.

Halayıka, Arap liderleri de Siyonist işgalciyle ilişkileri normalleştirme girişimlerine son vermeye çağırdı.

Başa dön tuşu
Bugün 18 Mayıs 2021 (9) içerik yüklenmiştir.