FilistinHaberlerOrtadoğu

HAMAS’tan Mısır’ın açıklamalarına eleştiri

İslami Direniş Hareketi (Hamas) sözcüsü Dr. Sami Ebu Zuhri, Mısır Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Hüsam Zeki’nin açıklamalarının seçim sonuçlarına saygı duyulmadığının işareti olduğunu bildirdi.

Ebu Zuhri, konuyla ilgili olarak bugün (8 Haziran Salı) verdiği demeçte, “Zeki’nin ambargonun kaldırılmasını Filistin’in meşru yönetimi olarak adlandırdığı Filistin Özerk Yönetimi’nin Gazze’de yönetimi yeniden eline almasına bağlanması ambargonun birinci derecede siyasi olduğunun delilidir” dedi.

Bu tür açıklamaların bazı Arap ülkelerinin ambargoyu iç siyasete müdahale için baskı aracı olarak kullandıklarını ve Hamas Hareketi’ni zayıflatmak için diğer tarafı desteklediklerini gösterdiğini söyleyen Ebu Zuhri, bu ülkelerin Özgürlük Filosu’na saldırı sonrasında yaşanan gelişmeleri iyi okuyamadıklarını ifade etti.

Hamas sözcüsü, “Uluslararası toplum resmi düzeyde ve halk düzeyinde artık ambargonun katlanılamaz olduğunu düşünüyor” dedi.

Bazı ülkelerin Özgürlük Filosu sonrası oluşan havayı kendi çıkarları için kullanma çabası içerisine girdiğine işaret eden Ebu Zuhri, bu çabaların başarısız olacağını ve ambargonun kalkacağını kaydetti.

Mısır Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Hüsam Zeki, Gazze’ye uygulanan ambargonun derhal kaldırılması ve Filistin Özerk Yönetimi’nin Gazze’ye yeniden dönmesinin zaruri olduğunu söylemişti.

Başa dön tuşu
Bugün 05 Aralık 2022 (26) içerik yüklenmiştir.