FilistinHaberlerOrtadoğu

HAMAS’tan siyonist Abbas’a şiddetli kınama

İslami Direniş Hareketi (Hamas), başkanlık süresi sona eren Mahmud Abbas’ın Washington’da yaptığı açıklamaları ve “Yahudi halkının işgal altındaki topraklar üzerindeki hakkını inkar etmeyeceğim” sözlerini şiddetle kınadı.

Abbas’ın bu açıklamalarının benzeri görülmemiş bir siyasi düşüş ve Siyonistlerin tarihi Filistin topraklarıyla ilgili görüşüne paralel olduğunu ifade eden Hamas, bu görüşün toprakları ve kutsal mekanları Yahudileştirme faaliyetleri üzerine kurulu olduğunu ve Siyonistlerin Filistin halkını tehcir politikasını güçlendirdiğini söyledi.

Hamas Hareketi dün (10 Haziran Perşembe) konuyla ilgili bir bildiri yayınladı. “Biz, bu açıklamaların halkımıza karşı daha çok cinayet ve ahmaklık işleyebilmesi için, Kudüs’ü Yahudileştirmesi, daha çok Yahudi yerleşim birimi inşa etmesi ve Gazze’ye uyguladığı ambargoyu ağırlaştırması için işgalciye kamuflaj sağladığını ve onu teşvik ettiğini düşünüyoruz.”

Siyonistlerin peşinden koşmanın ve karşılıksız tavizler vermenin hiçbir yarar sağlamayacağını ve barış getirmeyeceğini ifade eden Hamas, verilen tavizlerin işgalciyi daha çok zulme ve haksızlığa sevk edeceğini belirtti.

Bildiride ayrıca tüm Filistinli gruplar ve Filistin halkı, Mahmud Abbas’ın başta mültecilerin dönüş hakkı olmak üzere Filistin halkının haklarını göz ardı eden açıklamalarını kınamaya davet edildi.

Başa dön tuşu
Bugün 24 Ocak 2022 (28) içerik yüklenmiştir.