AvrupaHaberlerİranOrtadoğu

Hamit Baidinejad: ABD hezeyan içinde

İran’ın Londra Büyükelçisi Hamit Baidinejad, CNN televizyon kanalına verdiği röportajda nükleer anlaşmanın son durumunu değerlendirdi.

Baidinejad, İran’la işbirliği yapmanın Devrim Muhafızları Kudüs Gücü’nü destekleme anlamına geldiğine yönelik öne sürülen iddialarla ilgli olarak, “Bunlar dünyadaki gerçeklerin ihmal edildiğine işaret ediyor. Amerikalı yetkililerin, uluslararası arenada ülkelerinin rolüyle ilgili hezeyanlar içinde olduğunu düşünüyorum. ABD güçlü bir ülke olmasına rağmen bölge ve dünyada öneli aktörler bulunmaktadır. ABD Dışişleri Bakanı da diğer ülkelerin emirlerini kabul etmesi konusunda hezeyan içinde. Gerçek şu ki, diğer devletler uluslararası hukuk ve yasalara dayalı bir uluslararası ilişkilerinin kurulmasından yana. ABD’nin iddia ettiği konular uluslararası hukuka tamamen aykırıdır.

Baidinejad sözlerine şöyle devam etti: ABD nükleer anlaşmayı ihlal ederek BMGüvenlik Konseyi kararını ihlal etmiştir. Eğer meşru bir uluslararası düzen olsaydı, BMGK’nın bu ülkeyi kınayıp cezalandıması ve hatta kısıtlama uygulaması gerekiyordu.

Avrupa Birliği’nin nükleer anlaşmayla ilgili sözlerini yerine getirip getirmeyeceğine dair Baidinejad, “AB’nin Avrupalı şirketlerin İran’daki faaliyetleri için güvence ve destek sağlama konusunda kararlı olduğunu biliyoruz. Bunlar AB’nin itibarı açısından çok önemli. Üç Avrupa ülkesinin ABD Dışişleri Bakanı’na gönderdiği son mektupta bu yöndeydi. Kanaatimce Avrupa acilen bir çözüm bulmalı” ifadelerini kullandı.

Baidinejad, “İran’la yapılan nükleer anlaşma çöküş eşiğinde mi?” sorusu üzerine “Bu konuda şimdilik bir şey ifade edemem, ama düşünebilinir.

Anlaşmanın hayatta kalabilmesi için İran olarak nükleer anlaşmanın diğer ülkeleriyle birlikte çalışıyoruz, fakat mevcut durum çok zor. ABD sadece yükümlülüklerini yerine getirmemekle kalmayıp, aynı zamanda İran’la işbirliği yapmaya çalışan diğer ülkeleri de tehdit ediyor. Bu davranış söz konusu anlaşmanın açık bir ihlalidir” yanıtını verdi.

Nükleer anlaşma konusunda yeni bir ek müzakerenin yapılmasını “hilekarlık” olarak değerlendiren Baidinejad, şunları kaydetti: ABD, bir yılı aşkın bir süredir dünyayı aldatı ve anlaşmayı hayata geçireceklerini aynı zamanda yeni içerik eklemeye ya da bazı konulara netlik getirmeyi planladıklarını söylediler, ancak şimdi de İran’ın uranyumu zenginleştirmeyi bırakması gerektiğini öne sürüyorlar. Bunlar tam olarak bir hiledir. Bu talep, nükleer anlaşmanın temel ilkelerine tamamen aykırı. Muscat’taki İran ve ABD heyetinin ilk toplantısında, ABD’nin İran’ın uranyum zenginleşmesini kabul etmeye hazır olup olmadığı sorusu gündeme geldi ve hazır olmazsa müzakere için ortak bir zemin olmayacağı belirtildi.

Başa dön tuşu
Bugün 16 Mayıs 2022 (20) içerik yüklenmiştir.