FilistinHaberlerOrtadoğu

Han Yunus halkı zeytin ağaçlarına saldırıyı protesto edecek

Han Yunus’ta faaliyet gösteren Hak ve Adalet Derneği’ne mensup bazı Filistinli gençler, zeytin ağaçlarının işgal altındaki Filistin topraklarında maruz kaldığı günlük saldırılara dikkat çekmek için dünyanın en büyük zeytin heykelini yapmak için kolları sıvadı.

Bu düşüncenin sahibi ve aynı zamanda derneğin dış ilişkiler müdürü olan İslam Ebu Haris konuya ilişkin şu değerlendirmeyi yaptı: “Bu girişimin amacı, dikkatleri işgal altındaki Batı Yaka ve Gazze’de büyük katliamlara maruz kalan zeytin ağaçlarına çekmektir. Siyonist işgal ordusu ve gaspçılar yaptıkları her baskında mutlaka zeytin ağaçlarını hedef alıyorlar. Çünkü zeytin ağacı Filistin’in en büyük sembolüdür.”

Bu girişimle zeytin ağaçlarının içinde bulunduğu tehlikeye dikkat çekmek istediklerini söyleyen Ebu Haris devamla Guinness Rekorlar Kitabına girerek bütün dünyaya işgal rejiminin ağaçlara karşı yaptığı saldırıları, barbarlığı, vahşeti göstermek istediklerini dile getirdi.

Yapılacak zeytin tanesi heykelinin beş metre uzunluğunda iki metre genişliğinde olacağını, demirden imal edileceğini ve demire de yeşil çadır bezi giydirileceğini belirten Ebu Haris, heykelin üzerine de zeytinin başına gelenleri; işgal rejiminin savaşta ve savaş dışında ona karşı yaptığı saldırıları yansıtan resimler çizeceklerini ifade etti.

On kişinin bu iş için çalışacağını belirten dernek yetkilisi, bunlar arasında bir mühendis, bir demirci ve kendini bu tür kültürel etkinliklere adayan yaşlı bir bayanın da yer aldığını söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 18 Mayıs 2024 (4) içerik yüklenmiştir.