FilistinHaberlerOrtadoğu

Han Yunus operasyonu Şehid Mebhuh’a hediyemizdir

Hamas’ın ileri gelenleri, işgal devletinin Gazze’nin güneydoğusunda bulunan Han Yunus’a saldırı düzenlemeye hazırlandığı sırada Hamas’ın askerî kanadı durumundaki İzzettin Kassam Birlikleri’ne mensup mücahitlerin gerçekleştirdiği ve iki işgalcinin ölümüne, en az ikisinin de yaralanmasına yol açan eylemle ilgili açıklamalarında bu eylemin haklı ve yerinde olduğunu dile getirdiler. Açıklamalarında, işgal devletinin Hamas komutanı Mahmud el-Mebhuh’u şehit etmesinden, Kudüs’te düzenlediği saldırılardan ve baskınlardan sonra Gazze’ye saldırıya hazırlandığı sırada Hamas’ın bütün bunlara cevap verme hakkının bulunduğunu ve gerçekleştirdiği eylemle de bu hakkını kullandığını vurguladılar.

Hamas’ın ileri gelen siyasi liderlerinden Dr. İsmail Rıdvan, Han Yunus eyleminin direnişin canlı olduğunu ve çökertilmeyi kesinlikle kabul etmeyeceğini gösterdiğine dikkat çekti.

İsmail Rıdvan, bu akşam Han Yunus’ta yaşanan çatışmadan sonra yaptığı açıklamada, işgal devletinin bir daha bu tür aptallıklar yapmadan önce bin kere düşünmesi, kutsal değerlere saldırmayı planladığı zaman hesabını iyice gözden geçirmesi gerektiğini dile getirdi.

Hamas’ın resmi sözcülerinden Dr. Sami Ebu Zuhri de yaptığı açıklamada Han Yunus’un doğusunda gerçekleştirilen fidaî eylemin işgal devletinin cinayetlerine ve saldırılarına bir cevap niteliğinde olduğunu ve kutsal değerlerine saldırılan Filistin halkının buna hakkı olduğunu vurguladı.

Her iki siyasi lider de Han Yunus eyleminin Kudüs’e, Mescidi Aksa’ya ve şehit Mahmud el-Mebhuh’a hediye olduğunu ifade ettiler.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Mart 2023 (2) içerik yüklenmiştir.