HaberlerİranOrtadoğu

Harrazi: Avrupa Birliği’nin Amerika Birleşik Devletleri’ne karşı bağımsızlığı test edildi

İran’ın Dış İlişkiler Stratejik Konseyi Başkanı Kemal Harrazi, “Amerika’nın nükleer anlaşmadan çekilmesiyle, AB’nin bağımsızlığı ve onuru Amerika karşısında test edildi’ dedi.

İSNA’nın haberine göre, Kemal Harrazi dün Madrid’de İspanya Dışişleri Josep Borrell ile görüşmesinde, yaptığı açıklamada, Amerika’nın nükleer anlaşmadan çekilmesine işaretle, bunun AB’nin bağımsızlığı ve onurunun testi için çok önemli olduğunu belirterek, ”Avrupa’nın İran’ın çıkarlarını nasıl garanti edeceğini göreceğiz’ dedi.

Nükleer anlaşmanın yenilgiye uğramasının Avrupa’nın sebat ve güvenliği üzerinde de olumsuz etkisinin olacağını belirten Harrazi, Avrupa ve nükleer anlaşmanın diğerleri tarafından İran’ın nükleer anlaşmadan doğan iktisadi kazanımlarının garanti edilmemesi halinde İran’ın bu anlaşmada kalmasının manasının olmayacağını söyledi.

Sözkonusu görüşmede İspanya dışişleri bakanı da, nükleer anlaşmanın çok değerli olduğunu belirterek ‘bu anlaşmanın korunması gerektiğini söyledi ve ‘Avrupa Yatırım Bankası, İran’la ticari ilişkiler konusunda Avrupa şirketlerine önemli destekler verdi” dedi.

Başa dön tuşu
Bugün 25 Eylül 2023 (11) içerik yüklenmiştir.