HaberlerIrakOrtadoğu

Harrazi: Irak halkı Haşdüş Şabi’nin feshedilmesine izin vermeyecek

İran İslam Cumhuriyeti dış ilişkiler strateji şurası başkanı Kemal Harrazi, batılı ve bazı bölge ülkelerinin Irak halk güçleri olarak bilinen Haşdüş Şabi’yi feshetmek için bir komplolarının olduğunu belirterek, ‘Irak halkı onların bu komplolarının gerçekleşmesine izin vermeyecek’ dedi.

Kemal Harrazi, dün Irak parlamento başkan vekili Hemmam El’Hamudi ile Tahran’da yaptığı görüşmede, batılı bazı ülkelerin Irak’ın içişlerine müdahale ettiklerini belirterek, ”Haşdüş Şabi, Iraklıların iftiharıdır ve Irak’ın güvenliği ve sebatının garantisidir’ dedi.

Kemal Harrazi, başka ülkelerin Haşdüş Şabi’yle ilgili olarak kendi görüşlerini Irak halkına dayatma haklarının olmadığını belirterek, Irak halkının içinden çıkan bu yeni güçlerin Irak’ın siyasi sahnesinde çok önemli rol oynayacağını söyledi.

Harrazi, Iraklı gençlerin ister Şii, ister Sünni ve ister Hristiyan olsun, tekfirci siyonist IŞİD’e karşı kahramanca direniş gösterdiği ve zafer elde ettiğini belirterek, Irak halkının, Amerika ve diğer bazı batılı ve bölge ülkelerinin Irak aleyhindeki komplolarını bildiklerini ama onların bu komplolarının gerçekleşmesine Irak halkının izin vermeyeceğini belirterek, sözkonusu ülkelerden Irak’ın içişlerine karışmaktan el çekmelerini istedi.

Irak milli güvenlik müşaviri Falih el’Feyyazi de, Irak Halk güçleri Haşdüş Şabi’nin Irak’ın özünden çıkmış en önemli gücü olarak nitelerken, bu güçlerin, Irak’ın sorunlarından çıkıncaya kadar varlıklarını sürdüreceklerini söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 26 Ocak 2022 (8) içerik yüklenmiştir.