HaberlerİranOrtadoğu

Harrazi: İran’ın bölgenin istikrarının sağlanmasında çok önemli role sahiptir

İran Dış İlişkiler Stratejik Konseyi Başkanı Kemal Harrazi, İran İslam Cumhuriyeti’nin bölgenin istikrarındaki önemli rolüne temasla, ‘halbuki, bölge dışı güçlerin desteğindeki bazı ülkeler bölgenin istikrarsızlığı için rol oynuyorlar’ dedi.

Mehr haber ajansına göre, Kemal Harrazi, Almanya’nın Kurber Araştırma Kurumu’nda İran İslam Cumhuriyeti’nin bölgedeki rolüyle ilgili yaptığı açıklamada, ”Avrupa’nın yakın çevresinde olduğu hassas bir Orta Doğu için daha şiddetli buhranlar öngörülüyor.” dedi.

Kemal Harrazi, Amerika’nın mevcut hükümetinin, bölgenin istikarsız ve huzuru için son derece önemli olacak ve de Güvenlik Konseyi’nin teyidinden geçen uluslararası nükleer anlaşmadan çıkmasıyla beraber bölge ülkelerini savaş ve çatışmaya kışkırttığını söyledi.

Harrazi, ”Avrupa’nın İran’ın nükleer anlaşmadan elde ettiği kazanımları garanti edememesi halinde, İran’ın nükleer anlaşmada kalması için hiç bir gerekçesi olamaz ve kalmayacak da ve bu durum bölgede buhranların artmasına neden olur ki kuşkusuz Avrupa’nın güvenliği de olumsuz yönde etkilenecek’ dedi.

Başa dön tuşu
Bugün 25 Mayıs 2024 (5) içerik yüklenmiştir.