HaberlerİranOrtadoğu

Hasan Ruhani, 3 projenin açılışını yaptı

İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani bugün ülkenin güneyinde yer alan Aseliye bölgesinde 3 petrokimya projesinin açılışı yaptı.

İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani bugün üst düzey bir heyet başkanlığında Buşehr vilayetinin Aseluye bölgesine geldi.

Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ziyareti sırasında Aseluye’de Mercan Petrokimya Metanol Projesi, Perdis Petrokimya 3. Ünitesi, ve Demavend Petrokimya Santrali’nin 1. ünitesinin açılışı yaptı.

Mercan Petrokimya Metanol Üretim Tesisi, her yıl bir milyon 650 ton üretim kapasitesine sahiptir.

İran yıllık bazında yaklaşık 62 milyon 150 bin ton petrokimya ve polimer ürünleri üretiyor. Yeni projelerin hizmete açılmasıyla İran’ın bu alandaki üretimi 65 milyon 550 tonu aşmış olacak.

İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Aseluye’de Perdis Petrokimya Fabrikası’nın 3. Ünitesi’nin açılışını da gerçekleştirdi.

Bu ünitede her yıl bir milyon 755 bin ton üre ve amonyak üretilecek.

Perdis Petrokimya Tesisi’nin 3. ünitesinin hizmete açılmasıyla İran bir milyon 265 bin ton üre ve amonyak üreterek, Ortadoğu ve dünyada bu ürünlerin en büyük üreticisi olacak.

Ayrıca Demavend Petrokimya Tesisi’nin 1. Ünitesi, Pars Ekonomik Özel Bölgesi’ndeki 24 tesisin elektrik ve buhar ihtiyacını karşılamak amacıyla bugün Cumhurbaşkanı’nın katıldığı törenle resmen faaliyete başladı.

Demavend Petrokimya Santrali’nin 1. Ünitesi, 650 MW’lik elektrik üretim kapasitesine sahip 12 türbin ve buhar bölümlerinden oluşuyor.

Cumhurbaşkanı ayrıca bu projelerinin açılış sırasında sözkonusu tesislerin muhtelif bölümlerini ziyaret ederek, tesislerin faaliyetleri ve üretimleri hakkında bilgi edindi.

İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani bugün öğle saatlerinden önce Aseluye’ye geldi.

Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’nin ziyaretinin sadece proje açılışı için olduğu belirtildi.

Petrol Bakanı, Savunma Bakanı, Petrol Bakan Yardımcısı ve İran Milli Petrokimya Sanayi Genel Müdürü Cumhurbaşkanı Ruhani’ye bu ziyaretinde eşlik ediyor.

Cumhurbaşkanı Ruhani ayrıca Cem Petrokimya Salonu’nda iş insanları, uzmanlar, yöneticiler ve yetkililere bir konuşma yaptı.

Başa dön tuşu
Bugün 03 Şubat 2023 (14) içerik yüklenmiştir.