HaberlerİranOrtadoğu

Hasan Ruhani: ABD seçim sonuçlarının İran politikalarında etkisi yoktur

İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Hasar Ruhani, İran politikalarının sadece İran halkının istekleri ve iradesinden etkilendiğini belirterek, ABD seçim sonuçlarının İran politikalarında etkisi olmadığını söyledi.

Bakanlar kurulu toplantısında açıklamada bulunan Ruhani, ABD’nin konumunun uluslararası düzeyde uygulanan yanlış politikalardan dolayı zayıfladığını ve Uluslararası camia ve Avrupa ile daha fazla ihtilafın bu konumu daha da zedeleyeceğini söyledi.

Ruhani, ABD seçim sonuçlarının, o ülkede istikrarsızlık ve tartışmaların uzun süre devam edeceğini ve bu sorunların çözümünün uzun zaman alacağını gösterdiğini söyledi.

ABD’nin geçmişten daha ziyade İranofobi ve İran aleyhinde uluslararası camiayı toplama gücü olmadığını vurgulayan Ruhani, ‘’İran’ın politikası dünya ile yapıcı işbirliğidir ve ambargoların kırılması İran’ın tüm ülkelerle ekonomik ilişkilerini ileriye dönük ve geri dönülmez bir yola koymuştur’’ dedi.

Ruhani, ‘’Kapsamlı Ortak Eylem Planının bir ülke veya hükümetle anlaşma olmamsı, bir hükümetin kararı ile değiştirilemez BM Güvenlik Konseyi kararı olarak tespit edilmesi, İran’ın nükleer anlaşmadaki akıllıca hareketiydi’’ dedi.

Başa dön tuşu
Bugün 30 Mart 2023 (27) içerik yüklenmiştir.