HaberlerİranOrtadoğu

Hasan Ruhani: Amerika İran’da güvensizlik yaratma peşinde

Cumhurbaşkanı Ruhani Ahvaz kentinde düzenlenen hain terör saldırısına gösterdiği tepkide, Amerika İran’da güvensizlik yaratma peşinde olduğunu, ancak bunda başarılı olamayacağını belirtti.

Bu sabah New York’a gitmek üzere Tahran’dan ayrılmadan önce gazetecilere yaptığı açıklamada, İran İslam Cumhuriyeti için Ahvaz’da düzenlenen terör saldırısının azmettiricileri belli olduğunu, İran bu cinayeti gözardı etmeyeceğini ve teröristlere kesin karşılık verileceğini belirtti.

Ahvaz’da düzenlenen terör saldırısı İran milletinin azim ve iradesini asla etkilemeyeceğini belirten Ruhani, bu cinayet hakkında insan hakları iddiasında bulunanlar hesap vermeleri gerektiğini ifade etti.

BM Genel Kurul zirvesine katılmak üzere New York’a giden Cumhurbaşkanı Ruhani, Genel Kurul zirvesine katılmak İran için bölgesel ve küresel meselelere yönelik görüşünü beyan etmek üzere önemli bir fırsat olduğunu kaydetti.

Günümüz dünyasının şartları uygun olmadığını kaydeden Ruhani, Amerika yönetimi BM’yi suiistifade ettiğini, oysa Amerika’nın BM’de yetkileri başka üye ülkeler kadar olması gerektiğini vurguladı.

ABD Başkanı Donald Trump’ın Bercam nükleer anlaşmasından çekilmesi ve İran’a zalimane yaptırımları yeniden uygulamasını de değerlendiren Cumhurbaşkanı Ruhani, Amerika İran milletini bağımsızlık kararından vaz geçirmek istediğini, fakat bu şom hedefine asla ulaşamayacağını ifade etti.

Başa dön tuşu
Bugün 15 Temmuz 2024 (13) içerik yüklenmiştir.