HaberlerİranOrtadoğu

Hasan Ruhani: Atom Enerjisi Ajansı’yla işbirliğimizi sürdüreceğiz

Avrupa turu kapsamında İsviçre’de bulunan İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, bu ülkenin başkenti Bern’de düzenlenen İran-İsviçre Ortak Ticari Toplantısı’nda bir konuşma gerçekleştirdi.

Ruhani, “İsviçre ile karşılıklı ticari ve ekonomik ilişkileri geliştirme konusunda çok kararlıyız çünkü bu her iki ülkenin menfaatleri doğrultusundadır” dedi.

“Bu toplantı vasıtasıyla tek taraflılığın günümüz dünyadaki politik, güvenlik ve ekonomik alanlarının gereksinimlerine karşılık vermediğini belirtmek istiyoruz” ifadesini kullanan Ruhani, şöyle devam etti: Halkların çıkarlarını korumanın en iyi yolu tüm dünya devletlerinin yakınlaşmasıdır. Tüm dünya ile yapıcı ilişkiler kurmak dış politikamızın temelini oluşturmaktadır.

Tüm dünyaya seslenen Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, “Nükleer Silahların Yayılmasının Önlenmesi Antlaşması başta olmak üzere bütün uluslararası kurallara bağlı kalacağımızı dünyaya bildirmek istiyoruz. Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı da dahil tüm uluslararası kurum ve kuruluşlarla işbirliğimizi sürdürmeye devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, “İran sadece kendi güvenliği değil, aynı zamanda bölge ve dünyanın istikrar ve güvenliğine önem veriyor. Bugün bazı komşu ülkelerimizdeki istikrar ve güvenlik İran’n verdiği destekler sayesinde sağlanmıştır” şeklinde konuştu.

Başa dön tuşu
Bugün 25 Eylül 2022 (24) içerik yüklenmiştir.