AvrupaHaberlerİranOrtadoğu

Hasan Ruhani: Avrupa ile ilişkilerin gelişmesi dış politikamızın önceliklerinden

İtalya’daki İranlılarla görüşen Cumhurbaşkanı Ruhani, “Siyasi, hukuki ve ekonomik boyutları olan yaptırımlar, ülkenin hızlı gelişmesi yönünde büyük bir sorun olsa da biz mantık gücüyle bu sorunu giderebildik” dedi.

30 ay süren nükleer müzakerelerde herkesin çaba harcadığını ifade eden Cumhurbaşkanı Ruhani, bu onurun İran’ın büyümesi için yurt içi ve dışında çaba harcayan tüm İranlılara ait olduğunu belirtti.

Yaptırımların kalkma fırsatının milli ekonominin gelişmesi için kullanılması gerektiğini kaydeden Cumurbaşkanı Ruhani, yurt içi ve dışında bulunan tüm İranlılardan müzakereler sırasında hükümetin yanında oldukları gibi bugün de yapıcı rollerine ekonomi, bilimsel ve kültürel alanlarda devam etmelerini istedi.

İran’ın Avrupa ülkeleri ile ilişkilerinin eski ve İran dış politikalarının önceliğinden olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Ruhani, “İlkelerimiz ve değerlerimizi koruyarak tüm dünya ülkeleriyle ve özellikle Avrupa ülkeleriyle ilişkilerimizi geliştirmek istiyoruz’’ diye açıkladı.

İran’ın 6 dünya gücüyle anlaşmasının İran halkının mantık ve müzakere gücünün göstergesi olduğunu söyleyen Ruhani, böyle bir güç ile tüm sorunların çözüleceğini dile getirdi.

Başa dön tuşu
Bugün 02 Mart 2024 (22) içerik yüklenmiştir.