HaberlerIrakİranOrtadoğu

Hasan Ruhani: Batı önce IŞİD’e desteği kesmelidir

İran Cumhuurbaşkanı Hasan Ruhani Irak ve Suriye’de IŞİD’e karşı savaşmak üzere koalisyon oluşturan ülkelerin öncelikle ‘teröristlere’ giden yardımları kesmesi gerektiğini söyledi.

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani Salı günü Irak Başbakanı Haydar el-İbadi’yle yaptığı toplantının ardından gerçekleştirdiği basın açıklamasında “Terörizme karşı bir koalisyon oluşturduklarını ve terörizme karşı savaştıklarını iddia edenler öncelikle terörist gruplara giden yardımların önünü kesmeliler.” ifadelerini kullandı.

Ruhani konuşmasında ‘terörizmin’ Ortadoğu’da yer alan bütün ülkeler için ciddi bir tehdit olduğunu belirtirken, ABD öncülüğünde IŞİD’e karşı kurulan uluslararası koalisyonun ‘terörist’ hedeflere gerçekleştirdiği hava saldırılarının uzun vadede tekfirci grupların işine yarayacağını söyledi.

Irak ordusu ve Irak’ta yer alan gönüllü kuvvetler ülkedeki IŞİD militanlarına karşı yaklaşık 6 aydır kapsamlı bir savaş sürdürüyor.

Ruhani yaptığı açıklamada “İran Irak’ta terörizme karşı gerçekleştirilen mücadelede temel sorumluluğun Irak hükümetine ve halk güçlerine düştüğüne inanıyor. Ancak birbirleriyle daha bütünleşmiş bir Irak ulusu terörizme karşı başarılı olabilir” şeklinde konuştu.

Ruhani İran’ın ‘teröre’ karşı verdiği savaşta ilk günden bu yana Irak ulus ve ordusunun yanında olduğunu belirtirken, bölgede yer alan ülkeleri terörizme karşı birlikte hareket etmeye davet etti.

Irak Başbakanı Haydar el-İbadi ise kendi konuşmasında ‘terörizmin’ bölgedeki bütün ülkeler için tehdit arz ettiğini belirtirken, İran’ın terörizme karşı verilen savaşta Arap ülkelerine yardımcı olacağına emin olduklarını söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 26 Ocak 2022 (30) içerik yüklenmiştir.