HaberlerİranOrtadoğu

Hasan Ruhani: “Batılı tarafın da bağlı kalması şartıyla biz de verdiğmiz taahhütlere bağlıyız”

İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, dün Tahran’da Almanya Başbakan Yardımcısı ve aynı zamanda Enerji ve Ekonomi Bakanı olan Sigmar Gabriel ve beraberindeki üst düzey heyeti kabulünde, iktisadi ve kültürel işbirliklerin, karşılıklı güven ve taahhütlerin dakik olarak yürürlüğe girmesine zemin hazırladığını söyledi.

Hasan Ruhani, Almanya Sosyal Demokrat Partisi Lideri ve hükümet ortağı Sigmar Gabriel’i dün akşam Tahran’da kabul ettiği görüşmede, sorunların genelinin çözümünün temelinde karşılıklı güven ortamının olduğunu belirterek, bunun için ise taahhütlerin dakik olarak yerine getirilmesi gerektiğini ve İran ile 5+1 Grubu arasında nükleer konuda varılan anlaşmanın İran ve Almanya arasında iktisadi ve ticari ilişkilerin kapsamlı bir şekilde gelişmesine vesile olacağını söyledi.

Cumhurbaşkanı Ruhani, Alman bakanla yaptığı görüşmenin bir diğer kısmında ise “Batılı tarafın da bağlı kalması şartıyla İran da verdiği taahhütlere bağlı kalacak ve verdiği sözleri yerine getirecektir” dedi. Ruhani, İran’ın bölgedeki stratejik konumuna temasla, İran’ın batıyı doğuya bağlayan bir konumda olduğunu, aynı şekilde Orta Asya ülkelerinin serbest sularla bağlantı yolu olduğu ve diğer taraftan batıyı doğuya bağlayan koridor konumunda bulunduğunu belirterek; İran ve Almanya arasında yakın ilişkilerin bölgenin geneli ve Avrupa ilişkilerini daha da yakınlaştıracağını söyledi.

Söz konusu görüşmede Almanya Ekonomi ve Eenerji Bakanı Sigmar Gabriel de, Almanya hükümeti ve işadamlarının bütün imkanlarını kullanarak iki ülke ilişkilerinin gelişmesinde güçlü adımlar atacaklarını söyledi. Sigmar Gabriel ayrıca iki ülke arasında ilişkilerin gelişmesinin zor olmadığını zira bunun için iki ülke arasında ciddi potansiyelin olduğunu hatırlatarak, İran ve Almanya halklarının çok güçlü yeteneklere sahip olduklarını ve aynı zamanda gelişmiş teknolojiye ilgileri olan halklar olduğunu belirtti.

Başa dön tuşu
Bugün 14 Ekim 2021 (1) içerik yüklenmiştir.