HaberlerİranOrtadoğu

Hasan Ruhani: Birbirimizin kültürüne saygı duyarsak terör önlenir

Tahran’ın ünlü Milad Kulesi’nde düzenlenen Dünya Belediyeler ve Kent Konseyleri-2016 toplantısında konuşan Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, “Şiddet, aşırıcılık ve terörden uzak kalmayı ve dünyada kalıcı bir barışın sağlanmasını düşünüyorsak, birbirimizin kültürüne saygı duyup tolerans göstermeli ve yaşam tarzımıza karışmamalıyız” diye belirtti.

Dünya şehirlerinin birbiriyle iletişim kurarak kültür, ekonomi, toplum ve hatta bilimsel alanlarda yakınlaşacağının altını çizen Ruhani, tarih boyu büyük şehirlerin bir ulusun medeniyetinin en bariz sembolü olduğunu dile getirdi.

Dünya çapında bir istikrar ve huzura kavuşmanın tolerans düzeyinin artması ve farklı kültürlerin kabullenmesinden geçtiğini kaydeden Ruhani, farklı kültürlerin anlaşılması ve kabul görmesinin öneminden bahsetti.

İran’ın farklı etnik, bakış açısı ve iklimlere sahip olduğunu söyleyen Cumhurbaşkanı Ruhani, “Böyle bir ülkede toplumun ve hatta şehrin bir bölümünde yaşayan halkın görüşlerini kullanabilirsek, daha avantajlı çıkarız” diye açıkladı.

İran şehirlerinin karşılaştığı krizlere işaret eden Ruhani, son günlerde İran kamuoyunu meşgul eden toz pusunun şehirlere sorun yaşattığını ve gelişmiş ülkerlerde bu tür krizlere karşın önlemlerin devreye girdiğini vurguladı.

Çevre koruma konusunun düne kadar lüks bir konu olarak algılandığını hatırlatan Ruhani, bugün ise çevrenin hayatın ayrılmaz parçalarından biri olarak görüldüğünü ve kalkınmanın kalıcı olmadığı takdirde halkın yaşam ve sağlığının tehlikeye düşeceğini sözlerine ekledi.

Başa dön tuşu
Bugün 16 Haziran 2021 (27) içerik yüklenmiştir.