HaberlerİranOrtadoğu

Hasan Ruhani: Füze üretimi tüm kapasiteyle devam edecek

İRİB’in haberine göre, İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani dün Amerkia’nın, İran’ın savunma gücünü takviyeye yönelik yasadışı ve düşmanca müdahalelerinin yanısıra, eski zalimane yaptırım listesine yeni yasal ve tüzel kişileri eklemesine tepki olarak, İran savunma bakanı Hüseyin Dehgan’a verdiği talimatla, onaylanan savunma sistemleri çerçevesinde, silahlı kuvvetlerin ihtiyacı olan füzelerin üretimine daha hızlı ve ciddi bir şekilde devam edilmesini istedi.

Cumhurbaşkanı İran savunma kabiliyetlerinin bölgede güvenlik ve istikrar faktörü olarak kimseye tehdit oluşturmadığına işaretle, söz konusu kabiliyetlerin sadece İran toprak bütünlüğü, bağımsızlığını ve hakimiyetini korumanın yanısıra, bölgesel ve küresel ortak çıkarlar çerçevesinde terörizm ve aşırıcılıkla mücadele için olduğunu ifade etti.

Verilen kararda, iran’ın nükleer müzakereler boyunca kendi meşru savunma gücü, bu cümleden füze kabiliyetleri konusunda kimse ile müzakere etmediğini, meşru savunma hakkı çerçevesinde kimseden hiç bir kısıtlamayı da kabul etmeyeceği belirtildi.

İran cumhurbaşkanı ayrıca İran füze programının nükleer başlık taşıma programı için tasarlanmadığını da belirterek, bu programın hiç bir zaman Kapsamlı Ortak Eylem Planı BERCAM’ın bir parçası olmadığını, bunun ise Amerikalı yetkililer tarafndan da kabul edildiğini sözlerine ekledi.

ABD basınında dün yer alan haberlerde, Obama yönetiminin, İran’ın balistik füze programına katkı yaptıkları gerekçesiyle İran, Hong Kong ve Birleşik Arap Emirlikleri’nden (BAE) bir düzine şirket ve kişiye yaptırım uygulamaya hazırlandığı iddia edilmişti.

ABD Hazine Bakanlığı’nın uygulamaya hazırlandığı yaptırımlar, temmuz ayında İran ile P5+1 ülkeleri arasında varılan nükleer anlaşmanın ardından gündeme gelen “ilk yaptırım kararı” olarak dikkati çekiyor.

Başa dön tuşu
Bugün 08 Aralık 2022 (18) içerik yüklenmiştir.