HaberlerİranOrtadoğu

Hasan Ruhani: Halkımızın itirazları tehdit değil, fırsattır

Tahran’da gerçekleştirilen İslami Şura Meclisi’ndeki İhtisas Komisyonları Başkanları Toplantısı İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’nin başkanlığında yapıldı.

Ruhani, son günlerde İran’da yaşanan olaylara işaret ederek, düşmanların komplolarının gündemde olduğunu belirtti.

Hasan Ruhani, “Mayıs 2017’de 12. Cumhurbaşkanlığı Seçimi halkın büyük coşkusuyla yapıldıktan sonra düşmanlar yasama, yürütme ve yargının arasında anlaşmazlık yaşanacağını sanıyorlardı. Fakat organlar arasındaki münasebetler 11. hükümetten daha yakın oldu ve bunları bakanların güven oyu sırasında tanık olduk. Üç organın birlik içinde olması tabii ki muhalifler ve düşmanlar için kolay değildi” ifadelerinde bulundu.

“Silahlı kuvvetler ve hükümet arasındaki güçlü birlik ve bir sonraki adımda, büyük İran milletinin dünyadaki başarısı ve siyasi zaferleri düşmanları rahatsız etti” diyen Ruhani, sözlerini şöyle sürdürdü: ABD, nükleer anlaşmayı ortadan kaldırmaya çalıştı ve İran halkına karşı mücadele etmek amacıyla yeni yaptırımlar oluşturmaya başladı. Ancak dünya buna karşı çıktı ve attığı ilk adımda başarısız oldu.

Ruhani, nükleer anlaşmanın inişli çıkışlı bir süreçten ibaret olduğunu açıklayarak, “Elbette ki karşı tarafımız büyük güçler olduğu için bu gayet normaldir. Özellikle tarafımızda İran’ın en büyük düşmanı ABD var. Herşeye rağmen bu devlet müttefikleri olan Avrupa’nın karşısında büyük bir yenilgi yaşadı. Yalnız bir veya iki ülke hem de işgalcı Siyonist Rejim, ABD’yi destekledi. Lakin tüm dünya Amerika’ya karşı çıktı. Bunlar hepimiz için dünyada elde ettiğimiz büyük bir zaferdir” açıklamalarında bulundu.

Terörle mücadeleye de değinen Ruhani, şunları kaydetti: Diğer bir mesele de bölgede terörü ortadan kaldırıp istikrar ve güvenlik tesisi konusunda elde edilen başarılardır. İran’ın bölgedeki terörle mücadelede önemli bir rol oynadığını kimse inkar edemez. Günümüzde dünya barışı, Suriye’nin geleceği, Irak ile Lübnan’da istikrar ve mazlumları koruma gibi konularda İran kilit rol oynamaktadır.

Cumhurbaşkanı Ruhani, düşmanların bahsettiği başarılardan çok rahatsız olduğunu belirterek, milletvekilleri ve ihtisas komisyonları başkanlarına hitaben, “Bazıları ekonomik ve sosyal açıdan başarısız olacağımızı öne sürdüler. Sizler de bilgi sahibisiniz. Ekonomi durumumuz dünya ortalama koşullarından iyidir. Neden ekonomik durumumuzun dünya ekonomisinin ortalamasından daha iyi olduğunu söylemiyoruz? By yılın ilk 6 ayında ülkenin ekonomik büyümesi yüzde 6 oranına yükseldi. Tüm ülkelerde ortalama yüzde 2 ila 3’lük bir ekonomik büyüme oranı vardı” değerlendirmesinde bulundu.

İran’da gerçekleşen olumlu gelişmelerin düşmanları kızdırdığını anlatan Ruhani, şunları kaydetti: Birlik ve beraberliğimiz düşmanın gözüne bir ok olarak isabet etti. Siyaset dünyasında ABD ve Siyonist Rejim’e karşı başarılarımız düşmanlar için dayanılmazdı. Onların intikam almayacaklarını mı bekliyorsunuz? Bazılarını kışkırkıtmaycaklarını mı düşünüyorsunuz? Düşmanlar sorunları Tahran’a taşıyacaklarını net bir şekilde açıklamışlardı.

İran Cumhurbaşkanı Ruhani, sözlerinin bir bölümünde de İran’daki son gelişmelerin tehdit değil, bir fırsat olduğuna inandığını ifade etti.

Başa dön tuşu
Bugün 25 Eylül 2021 (10) içerik yüklenmiştir.