HaberlerİranOrtadoğu

Hasan Ruhani: Hükümet, Silahlı Kuvvetler’e desteğine devam edecek

İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı, İran halkı ve hükümetinin fedakar ve dindar bir silahlı kuvvet olarak orduya güvendiğini ve hükümetin Silahlı Kuvvetler’e desteğini sürdüreceğini belirtti.

Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani bugün ordu komutanlarını kabul ettiği görüşmede; ordunun devrim sırasında, kutsal savunma yıllarında ve şimdi de dik durduğunu ve onurlu bir yaklaşım sergilediğine işaretle, rahmetli İmam Humeyni, Rehberlik ve halkın her daim orduya güvendiğini vurguladı.

İran Silahlı Kuvvetleri’nin operasyonel kudretinin iç disiplin, teçhizatlarının güncelliği ve çevik yapısından dolayı olduğunu belirterek, rahmetli İmam Humeyni’ye göre, İran’ın bağımsızlığının en önemli simgelerinden birinin askeri bağımsızlık olduğunu, bu doğrultuda, İran anayasasında, nizam, ülkenin bağımsızlığı ve toprak bütünlüğünü korumanın ordunun esas görevlerinden olduğu bildirildiğini ifade etti.

Cumhurbaşkanı Ruhani, anayasal uyarınca Silahlı Kuvvetleri’nin barış zamanında ve hükümetin gerekli gördüğü her alanda hükümetin yanında durması ve yürütme erkinin işlerinin ileri götürülmesinde yardım etmesi gerektiğini belirtti.

Bugün İran ordusunun en büyük sermayesinin ordunun siyasi gruplardan bağımsız olması ve halkın ona olan güveni olduğunu kaydeden Ruhani ayrıca 13 Aban Öğrenci Günü’nü ve İmam Humeyni’nin sürgüne gönderilmesini anarak, İmam Humeyni’nin 26 Ekim 1964 yılında yaptığı konuşmasının bir kısmında ordunun bağımsızlığı ve onurunu savunduğunu hatırlattı.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Haziran 2021 (34) içerik yüklenmiştir.