HaberlerİranOrtadoğu

Hasan Ruhani: İran, ABD’ye hiç güvenmiyor

Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, İran’ın ABD’ye hiç güveninin olmadığını belirterek, Avrupa, Çin ve Kanada’nın da artık ABD’ye güvenmediğini belirtti.

İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, İran’ın savunma amacının savaşmak için olmadığını, kalıcı barış sağlanması için olduğunu belirterek, ‘’İran milleti kendini savunmaya hazırdır dediğimizde bunun anlamı kalıcı barışı korumaktır, bu yönde hazırlıksız olmak savaşı karşılamak anlamındadır’’ dedi.

Savunma Sanayi gününde açıklamada bulunan Ruhani, ‘’Biz saldırgan ülke olsaydık, Sovyetler Birliği dağıldığında ve sınırları istikrarsız olduğunu bunu su istimal edebilirdik fakat bunu yapmadığımız gibi bağımsızlığını yeni kazanan ülkelere yardım ettik’’ dedi.

İran’ın yeni komşularını tanıyan ilk ülke olduğunu ifade eden Ruhani, ‘’Biz işbirliği, yardımlaşma milletiyiz. Son birkaç yılda terörizm tehlikesi bölgede var olduğundan biz kendi isteğimizle bölge ülkelerine yardım ettik ve teröristlerin bölgeden temizlenmesinde önemli rol oynadık’’ dedi.

İran’ın hassas coğrafi bir bölgede var olduğunu ifade eden Ruhani, son 40 yılda İran korkusu yayma programının her zaman gündemde olduğunu ve bazılarının komşu ülkelere İran varlığını onların hayatı ve varlığını tehdit ettiğine inandırmaya çalıştıklarını söyledi.

İran’ın barış yanlısı politikalarına rağmen kendini kaynaklarına, coğrafyasına göz dikenler karşısında hazırlıklı olması gerektiğini ifade eden Ruhani, ‘’Bizim hazırlığımız, savaş için hazırlık değildir, hazırlığımız kalıcı barış için hazırlıktır. Ülkenin savunma gücü önleyici olmazsa bu saldırı için yeşil ışık olur’’ dedi.

Ruhani, ‘’Bizim tüm çabamız, savaş tecavüzleri önlemektir. Bizim etrafımızdaki ülkelerde sözde güvenliklerini korumaya çalışıyorlar fakat bunu büyük bedellerle yapıyorlar. Onlar pahalı silahları alıp, bunların kullanımı için yabancı müsteşarlar istihdam etmek zorunda kalıyorlar. Bu silahların alımı satıcı ülkelere teslim olmaya bağlıdır’’ dedi.

İran silahlı kuvvetleri ve halkı arasında bir mesafe olmadığını, İran silahlı kuvvetleri yükünün halkın omuzlarında olduğunu belirten Ruhani, İran silahlı kuvvetlerinin bünyesinin yanında komutanlığının da halktan ayrı olmadığını söyledi.

Ruhani, ‘’Amerika, İran, Çin, Türkiye’nın her birinin bazı zaafları olduğunu hissettiği için onlara ekonomik savaş açmıştır. Biz zayıf noktalarımızı gidermeye çalışmalıyız’’ dedi.

Amerika’nın İran’da saldırmamasının İran’ın gücünden kaynaklandığını ifade eden Ruhani, Amerika’nın böyle bir şeye teşebbüs etmesinin bedelinin ne olacağını bildiğini söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 16 Nisan 2024 (19) içerik yüklenmiştir.