AsyaHaberlerİranOrtadoğu

Hasan Ruhani: İran-Hindistan ilişkileri güçlü ve doğru yolda

İran Cumhurbaşkanı Ruhani, Hindistan ziyareti öncesi basın toplantısı düzenleyerek, Tahran-Yeni Delhi ilişkilerini değerlendirdi.
İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani Hindistan ziyareti öncesi basın toplantısı düzenledi.

Ruhani, İran-Hindistan ilişkilerinin güçlü ve doğru yolda olduğunu belirterek, “İki ülke arasındaki ilişkilerde en önemli konulardan biri transit geçiş meselesidir. Hindistan’ın İran’daki Çabahar limanı üzerinden Afganistan ve Orta Asya’ya bağlanması iki ülke için büyük önem taşıyor” dedi.

Bu bağlamda İran, Hindistan ve Afganistan arasında işbirliği anlaşmasının imzalandığını hatırlatan Hasan Ruhani, “Bu doğrultuda Çabahar’daki Şehit Beheşti limanı 17 ülkenin yetkililerin katılımıyla açıldı ve Çabahar limanının kapasitesini 8,5 milyon tona kdar yükselttik. Ayrıca Çabahar-Zahedan Demiryolu Projesi’ne sağlanan yatırım, İran ve Hindistan arasında olan diğer bir konudur” ifadelerini kullandı.

İki ülkenin bölgesel ve uluslararası meseleler konusunda ortak kaygılara sahip olduğunu söyleyen Cumhurbaşkanı Ruhani, Hindistan ziyaretinde Hindistanlı yetkililerle terörizmi de konuşacağını aktardı.

Edinilen bilgilere göre, 3 günlük ziyaret kapsamında, iki ülkenin özel sektörü ve işadamları, ikili ticari ilişkilerini incelemek üzere ortak bir toplantı yapacak.

Başa dön tuşu
Bugün 19 Ocak 2022 (31) içerik yüklenmiştir.