HaberlerİranOrtadoğu

Hasan Ruhani: İran, Katar’ın yanında durmaya devam edecek

İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, katar Emiri ile yaptığı telefon görüşmesinde Katar halkı ve hükümetinin haksız baskılar, tehditler ve abluka karşısındaki direnişini övgüye layık olarak niteledi, İran’ın bu ülkeye yönelik dayatılan haksız ablukanın bölge ülkeleri arasında gerilim ve anlaşmazlığı tırmandırdığına inanarak, Katar halkı ve hükümetiyle işbirliği ve bölge istikrarı için çabada bulunduğu ve Doha’nın yanında durmaya devam edeceğini kaydetti.

Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani bugün Katar Emiri Şeyh Tamim Bin Hemad Al-i Sani ile telefonla görüştü.

Görüşmede iki taraf karşılıklı olarak mübarek Ramazan Bayramı’nı kutlayarak, Tahran ve Doha’nın ticari ve ekonomik ilişkilerinin daha da gelişmesini temenni ettiler.

Cumhurbaşkanı Ruhani görüşmede Tahran’ın Katar halkı ve hükümetiyle münasebetlerinin geliştirilmesini sıcak karşıladığını, komşu ve kardeş ülke olarak Katar ile ilişkilerini geliştirmek için hiçbir engelin olmadığını vurguladı.

Cumhurbaşkanı Ruhani, Tahran’ın politikasının anlaşmazlıklara son vermek için bölge ülkeleriyle diyalog ve işbirliği olduğunu, tüm bölgede güvenlik ve istikrarın sağlanması için çaba gösterilmesinin tüm bölge milletlerinin lehine olduğunu kaydetti.

Ruhani, bazı bölge ülkelerinin maceraperest politikalarının yanlış olduğuna işaretle, bu sürecin sürmesinin Filistin, Suriye ve Yemen başta olmak üzere bölgedeki sorunları arttırdığına inandığını ifade etti.

Cumhurbaşkanı Gazze sakinleri başta olmak üzere Filistin halkının yoğun baskı altında olduğunu ve her gün gasıp Siyonist rejimin saldırısına uğradığını hatırlatarak, Müslümanlar’ın toplu desteğinin Filistinliler’in acılarını hafifletebileceğini vurguladı.

Yemen krizinin askeri çözümü olmadığına dikkat çeken Cumhurbaşkanı, herkesin siyasi çözüm yollarını takviye etmek suretiyle bu ülke ve bölgede güvenlik ve istikrarın oluşturulmasına yardım etmesi gerektiğini belirtti.

Cumhurbaşkanı Ruhani ayrıca, Suudi koalisyonun Hudeyde limanına yönelik son saldırısının Yemen’de bir insani felakete yol açacağı uyarısında bulunarak, mazlum Yemen halkına yardım yapılmasına vurgu yaptı.

Cumhurbaşkanı Ruhani ayrıca iki ülke arasında bölgesel istişareler ve ortak çıkar doğrultusunda işbirliğinin güçlendirilmesinin gerekli olduğunu ifade etti.

Telefon görüşmesinde Katar Emiri de, mübarek Ramazan Bayramı’nı İran halkı ve hükümetine kutladı. iki ülkenin tarihi ilişkilerinin her geçen gün daha da geliştiğini kaydetti.

Şeyh Tamim Bin Hemad Al-i Sani ayrıca kardeş ülke İran İslam Cumhuriyeti halkı ve hükümetinin Katar’a yönelik abluka konusunda ortaya koyduğu tavrını takdir etti.

Katar Emiri ayrıca bölgedeki anlaşmazlıkların tamamının diyalog ile çözüme kavuşacağına inandığını, hiçbir ülkenin kendi görüşlerini başka ülkelere dayatma hakkına sahip olmadığını ifade etti.

Katar Emiri ayrıca ülkesinin Filistin halkının direnişini destekleme politikasına devam ettiğini belirtti.

Katar Emiri, Rusya’da oynanmakta olan Dünya FİFA Kupası yarışmalarında İran milli takımı için başarılar diledi.

Başa dön tuşu
Bugün 02 Ekim 2023 (40) içerik yüklenmiştir.