HaberlerİranOrtadoğuUzakdoğu

Hasan Ruhani: İran-Malezya ilişkileri geliştirilmeli

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ve Malezya Başbakanı Mahathir Muhammed telefonda görüştü.

Ruhani, yeniden Malezya başbakanlığına seçildiği için Mahathir Muhammed’i tebrik ederek, “Sizin başbakanlık döneminizde Tahran-Kuala Lumpur arasındaki ilişkilerin seviyesinin daha da artmasına tanık olacağımızdan eminim” dedi.

Şu anda İran’da yatırım konusunda uygun fırsatların bulunduğuna dikkati çeken Ruhani, Maleyzalı özel firmaların da bu fırsatlardan yararlanabileceğini söyledi.

Ruhani, İran’ın Malezya ile karşılıklı ilişkilerini geliştirme hususunda çok kararlı olduğunuun altını çizerek, “İki ülke arasında ekonomik, politik ve kültürel ilişkileri daha da geliştirmeye hazırız” ifadesini kullandı.

ABD’nin tek taraflı olarak uluslararası düzeydeki nükleer anlaşmadan çekilmesine dair Cumhurbaşkanı Ruhani, şunları kaydetti: ABD’nin tek taraflılığıyla birlikte iç yasalarını sınrı ötesine dayatma doğrultusunda izlediği politikalarının gayrimeşru olduğuna inanıyoruz. İran olarak nükleer anlaşmanın korunması için işbirliği yapmaya devam ediyoruz. Tüm ülkelerin mevcut anlaşmanın uygulanmasına yönelik yardımcı olmalarını temenni ediyorum.

Malezya Başbakanı Mahathir Muhammed de bu görüşmede, ülkesinin tüm alanlarda İran’la ikili ilişkilerini geliştirmek istediğini dile getirdi.

Başa dön tuşu
Bugün 03 Aralık 2023 (68) içerik yüklenmiştir.