HaberlerİranOrtadoğuSuriye

Hasan Ruhani: İran yabancıların Suriye’nin içişlerine müdahalesine karşıdır

İran 11. dönem cumhurbaşkanlığı seçimlerini kazanan Hasan Ruhani yeni hükümetin verdiği seçim vaatlerine göre ekonomiyi kurtarma, ahlak değerlerini canlandırma ve ulusal çıkarlar dahilinde dünya ile teamül kurmada kararlı olduğunu söyledi.

Hasan Ruhani bugünkü basın toplantısında İran halkının siyasi hamaset oluşturdukları için kutlayarak ülkenin birlik ve beraberliğe ihtiyacı olduğuna değindi ve kin ve huysuzlukları bir tarafa bırakıp ülke için daha iyi bir gelecek düşünülmesi gerektiğini söyledi. Tedbir ve ümit hükümetinin en acil ve en önemli girişiminin ekonomik meseleler ve halkın geçim sorunların çözmek olduğunu belirten Ruhani, tedbir ve ümit hükümetinin kısa süreli programları arasında halkın temel ihtiyaçlarının temini ve ekonomiye huzur ve istikrar getirilmesi olduğunu söyledi.

İran yeni cumhurbaşkanı siyasi, kültürel ve ekonomik alanlarda aşırıcılığa yer olmayan ılımlılık yönteminin yasaları takib etmesi için akıl danışma ve düşünceye dayanması gerektiğini belirtti.

Yeni hükümetin dış siyasetteki önceliğinin komşu ülkelerle dostane ve yakın ilişkiler sağlanması olduğuna değinen Ruhani, kuracağı hükümetin dünya ile irtibat için yeni fırsat oluşturacağı, dünya ülkelerinin ise bu fırsatı karşılıklı çıkarların temini için kullanması gerektiği, zira İran İslam Cumhuriyetiyle irtibatın bölge ülkelerinin lehine olacağını belirtti.

İran milletinin seçtiği cumhurbaşkanı Suriye gelişmeleriyle ilgili, Suriye meselelerinin Suriye halkı tarafından çözümlenmesi gerektiği, İran’ın ise kesinlikle terör saldırılarının sürmesi iç savaş ve yabancıların Suriye iç işlerine müdahalesine karşı olduğunu söyledi.

Nükleer zenginleştirme hususunda ise Ruhani, İran’ın zenginleştirme faaliyetlerini sürdüreceğini belirtti.

Amerika ile doğrudan müzakere hususunda ise yeni Cumhurbaşkanı, Amerika’nın hüsnüniyetini gösterip, İran’ın içişlerine müdahaleden kaçınması gerektiğini söyleyerek, bölge ülkeleriyle ilişkilerin geliştirilmesi ve işbirliği yapılmasını hükümetinin önceliklerinden biri olarak ilan etti.

Başa dön tuşu
Bugün 16 Ağustos 2022 (20) içerik yüklenmiştir.