HaberlerİranOrtadoğu

Hasan Ruhani İran’a geri döndü

İslami İran cumhurbaşkanı Hasan Ruhani iki günlük Rusya resmi ziyaretinin ardından sabahın erken saatlerinde İran’a geri döndü.

Cumhurbaşkanlık enformasyon merkezinin bildirdiğine göre Hasan Ruhani Moskova ziyareti kapsamında Rusya cumhurbaşkanı ve başbakanı ile önemli ikili, bölgesel ve uluslararası konularda fikir teatisinde bulundu.

Cumhurbaşkanı ayrıca Moskova Devlet üniversitesinde fahri doktora ünvanı alarak, üniversite öğrencileri ve hocalarına bir konuşma yaptı, Rusya’da yaşayan İranlılar ile de bir araya geldi.

Ruhani Tahran’a girişi sırasında muhabirlere yaptığı açıklamada, iki ülke arasında ilişkilerin geliştirilmesi için çeşitli potansiyellerin varlığına işaretle, iki hükümetin bu ilişkileri yaymak ve mevcut potansiyelleri kullanmak için gereken iradenin var olduğunu belirtti.

Rusya ile ilişkilerin hem uluslararası ve hem bölgesel güvenliği açısından İran için çok önemli olduğunu söyleyen Ruhani, terörizmin bölge için çok büyük bir tehlike olduğunu belirtti.

Ruhani İran ve Rusya’nın son iki yılda olumlu ilişkileri ve bağlantılarının olduğunu, terörizm ile mücadele, bölgede barış ve istikrarın sağlanması ve Suriye ile Irak krizlerini çözümlemede yapıcı işbirliklerinin olduğunu söyledi.

İslami İran cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ayrıca Putin ile görüşmede Suriye, Irak, Yemen, Afganistan, bölgesel ve Orta Asya ve Kafkaslar güvenliğinin de ele alındığını sözlerine ekledi.

İslami İran cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Rusya Federasyon başkanı Vladimir Putin’in resmi daveti üzerine pazartesi akşam saatlerinde Moskova’ya gitti.

Başa dön tuşu
Bugün 01 Aralık 2022 (25) içerik yüklenmiştir.