AsyaHaberlerİranOrtadoğu

Hasan Ruhani: İran’ın politikası, Kabil ile iyi ilişkilerini geliştirmeye dayalıdır

Afganistan İcra Kurulu Başkanı Abdullah Abdullah’ı kabul eden Ruhani, İran’ın Afganistan’la ilişkileri başta ekonomik, kültürel ve çevre olmak üzere her alanda en üst düzeyde geliştirmek istediğini söyledi.

Ruhani, Afganistan’da milli uzlaşı hükümetinin konumunu olumlu ve başarılı olarak nitelerken; güvenliğin Afganistan ve bölgenin asıl ihtiyacı olduğunu söyledi ve İran’ın da, güvenli, istikrarlı ve birleşik bir Afganistan istediğini söyledi.

Ruhani, haşhaş ekimi ve uyuşturucu madde kaçakçılığının bölge ülkeleri için birer tehdit olduğunu da belirterek; Afganistan’da haşhaş ekimi sorununun çözümünün ciddi bir çalışma ve çok yönlü işbirliğine ihtiyaç duyduğunu söyledi.

Abdullah da, İran halkı ve devletinin Afganistan’a yönelik desteklerine teşekkür ederken, Afganistan halkının onlarca yıldır İran halkı ve devletinin desteğini yanında hissettiklerinii ve her zaman İran’ı yanında gördüklerini belirterek, Afganlı gençlerin hiç bir kısıtlama olmaksızın İran’da eğitimle meşgul olduklarını hatırlatarak, Afganistan hükümetinin bu konuda uzman yetiştirmek istemesi halinde kuşkusuz uzun vadeli programa ve yatırıma ihtiyacı olduğunu söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 18 Ekim 2021 (1) içerik yüklenmiştir.