HaberlerİranOrtadoğu

Hasan Ruhani: İran’ın savunma gücü müzakere edilemez

İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı, İran halkının 8 yıllık dayatma savaşından edindiği tecrübelerine göre, ülkelerinin savunma gücü ile ilgili her hangi bir konuya hassas olduğunu ve İran’ın savunma gücünün müzakere edilemez olduğuna inandığını kaydetti.

Tahran’da bulunan Hollanda Dışişleri Bakanı Sigrid Kaag’ı kabul eden İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, bazı ülkelerin İran’ın füze programına karşı propagandasına işaretle, İran’ın Batılı ülkelerle, bölge ülkelerine yoğun şekilde sattığı ve Yemen’de insanların katliamı, alt yapı tesisleri ve yerleşim alanlarının yok edilmesi için kullanılan silahlar konusunda müzakere yapmaya hazır olduğunu kaydetti.

Cumhurbaşkanı Ruhani, İran’ın Yemen’e füze gönderdiği yönündeki iddiaları tamamen temelsiz ve yanlış olduğunu belirterek, Yemen’de savaşın derhal durdurulması, diyalog için zemin sağlanması ve Yemen halkına yardım oluşturulmasına vurgu yaptı.

İran’ın bölgede güvenlik ve istikrarın pekişmesi ve terörizmle mücadele konusunda AB ile diyaloğa hazır olduğunu kaudeden
Cumhurbaşkanı ayrıca, İran’ın Hollanda başta olmak üzere AB üyeleriyle ilişkilerini geliştirmeye sıcak baktığını ifade etti.

Hollanda Dışişleri Bakanı da görüşmede Hollanda ve AB’nin her alanda İran İslam Cumhuriyeti ile münasebetlerini güçlendirmeye hazır olduğunu, ülkenin İran’ın nefsi müdafaa için silah programını meşru görüp, resmiyete tanıdığını ifade etti.

Kaag ayrıca, Hollanda firmalarının İran’daki modern teknolojiler, tarım ve enerji tüketimde tasarruf projelerinde işbirliğine hazır olduğunu belirtti.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Ocak 2022 (28) içerik yüklenmiştir.