AvrupaHaberlerİranOrtadoğu

Hasan Ruhani, İspanya Dışişleri Bakanı’nı kabul etti

İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Ruhani, nükleer anlaşmanın uygulanması ve temellerinin sağlamlaştırılmasının, AB’nin İran ile ilişkilerinin geliştirilmesini kolaylaştıran etken olduğunu belirterek, tüm tarafların nükleer anlaşma ile ilgili yükümlülüklerini yerine getirmesi gerektiğine vurgu yaptı.

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhan bugün Tahran’da İspanya Dışişleri Bakanı Alfonso Dastis’i kabul ettiği görüşmede, nükleer anlaşma konusunda yeniden müzakere yapılmasını reddederek, karşı tarafın nükleer anlaşmaya bağlı kaldığı sürece İran’ın da bağlı kalacağını ifade etti.

Cumhurbaşkanı Ruhani, İran’ın AB ile bölgesel güvenlik, Yemen’deki çatışmalar ve insanların ölümüne son verilmesi ve terörizmle mücadele gibi önemli konularda olumlu şekilde işbirliği yapabileceğini kaydetti.

Görüşmede İspanya Dışişleri Bakanı da, İran’ı bölgede ektin ve güçlü ülke olarak niteledi. AB’nin nükleer anlaşmanın sürmesini tam desteklediğini ifade etti.

Dastis ayrıca, bölgede etkin ülkelerin Yemen’deki insani krizin son bulması için müdahalede bulunmasını, tüm ülkelerin bölgede barış ve güvenliğin sağlanması için çaba göstermesi ve her türlü silahlanma rekabetinden uzak durulması gerektiğini vurguladı.

Ruhani ile İspanya Dışişleri Bakanı görüşmede ayrıca ikili münasebetlerin her alanda güçlendirilmesine vurgu yaptılar.

Başa dön tuşu
Bugün 27 Ocak 2022 (42) içerik yüklenmiştir.