AvrupaHaberlerİranOrtadoğu

Hasan Ruhani İsviçre Cumhurbaşkanı ile Bern’de görüştü

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani İsviçreli mevkidaşı Alain Berset ile bu ülkenin başkenti Bern’de bir araya gelip karşılıklı ilişkilerin geliştirlmesi üzerinde fikir alışverişinde bulundu.

İki cumhurbaşkanı bu görüşmede Tahran-Bern arasındaki münasebetlerin ileriye götürülmesi için herhangi bir engelin söz konusu olmadığına vurgu yaparak bu yönde var olan tüm kapasitenin kullanılması gerektiğini açıkladılar.

İran-İsviçre ilişkilerinin her daim dostane olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Ruhani, “Bu ortam ise ikili münasebetlerin farklı alanlarda geliştirilmesi için uygun bir zemin oluştururken biz de bu yönde daha fazla çaba harcamalıyız. İran asla bölgesel çatışmaları başlatan taraf olmadı ve bizim politikalar komşularımızla yakın işbirliği ilkelerine dayanmakta” ifadelerinde bulundu.

Nükleer anlaşmanın çok yanlı bir küresel anlaşma olduğunu kaydeden Ruhani ABD’nin bu anlaşmadan çekilme vasıtasıyla uluslararası çapta yapılan sözleşmelere bağlı olmadığını ispatladığını vurguladı.

Tahran-Bern ilişkilerini olumlu olarak değerlendiren İsviçre Cumhurbaşkanı da bu görüşmede, “Uzun ve zorlu müzakereler sonucu ortaya çıkan nükleer anlaşma BM Güvenlik Konseyi’nde onaylanmıştır ve tüm ülkeler bu anlaşmayı korumalı” ifadelerinde bulundu.

Başa dön tuşu
Bugün 06 Aralık 2023 (6) içerik yüklenmiştir.