HaberlerİranOrtadoğu

Hasan Ruhani Merkel’le görüşmesinde: İran’ın nükleer anlaşmada çıkarları garanti edilmeli

İran cumhurbaşkanı Almanya başbakanı Angela Merkel ile telefon görüşmesinde, İran’ın nükleer anlaşmadaki çıkarlarının dakik ve açık, bir şekilde garanti altına alınması gerektiğini belirterek, başta Almanya, Fransa ve İngiltere olmak üzere Avrupa ülkelerinden, Amerika’nın nükleer anlaşmadan çıkmasının ardından İran’ın nükleer anlaşmadaki çıkarlarının nasıl garanti altına alınacağını en kısa zamanda açıklamalarını istedi.

Ruhani, İran petrolü, gazı, petro kimya ürünlerinın satışı, bankacılık ilişkileri gibi konuların nükleer anlaşmadaki durumlarının açık bir hale getirilmesi ve garanti altına alınmasını istedi.

İran cumhurbaşkanı Ruhani, bu konuların en geç bir kaç hafta içinde İran ve Avrupa ülkeleri uzmanları arasında yapılacak oturumlarla belirlenmesi gerektiğini bildirdi.

Ruhani, Amerika’nın nükleer anlaşmadan çıkmasının uluslararası kanunlara aykırı olarak nitelerken, bunun diplomatik ilkelere uymayan bir davranış olduğunu bildirdi ve ”Eğer BM Güvenlik Konseyi tarafından onaylanan bir anlaşma bu gibi girişimlerle ayaklar altına alınırsa, bunun uluslararası arenada istenmeyen sonuçları ve zararlarının olacağı açık bir gerçektir’ dedi.

Ruhani, ayrıca İran ve Almanya ilişkilerine de temasla, ”İran’ın bölgenin güvenlik ve sebatını güçlendirmek için çalıştığını’ belirterek, ‘bölgede yeni çatışma ve gerginliklere neden olan tutumlardan sakınılmasını’ istedi.

Sözkonusu görüşmede Merkel de, Amerika’nın nükleer anlaşmadan çıkmasının esef verici olduğunu belirterek, ”Avrupa Birliği, geçmişte olduğu gibi bu anlaşmaya bağlı kalacaktır’ dedi.

Almanya başbakanı, nükleer anlaşmanın korunmasının ve kalıcılığının Avrupa Birliği için son derece önemli olduğunu söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Mayıs 2022 (22) içerik yüklenmiştir.