HaberlerİranOrtadoğu

Hasan Ruhani, Muhabir Günü münasibeti ile kutlama mesajı yayımladı

İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, 17 Mordad (8 Ağustos) Muhabir Günğü münasibeti ile yayımladığı kutlama mesajında, “Ümit ve Tedbir Hükümeti muhabirlerin toplumdaki konumunu yükseltmeyi kendine görev olarak biliyor” cümlesine yer verdi.

Dün akşam Tahran’da düzenlenen toplantıda ve Kooperatif, Çalışma ve Sosyal Refah Bakanı Ali Rabii tarafından okunan mesajda, Cumhurbaşkanı Ruhan bu günü tebrik ederken, muhabirlerin her toplumda milli kimliğin ve sosyal hukukun gözlemcileri olduğunu belirterek; İran hükümetinin, tedbir ve ümidi, ortak dildeki muhabirlere borçlu olduğunu söyledi.

Hasan Ruhani, bugünkü dünyada toplumda güçlü kurumların ve kalıcı kalkınmaya ulaşmanın, zamanında bilginin doğru ve gerçek bir şekilde vicdanlı ve yürekleri yanan muhabirler tarafından ulaştırılmasıyla mümkün olduğunu belirtti. Ruhani mesajının diğer bir kısmında ise, muhabirlerin ustaca çabalarıyla gerçeklerin ve milli potansiyelin tanıtıldığını ve yanlışlarla mücadele ettiklerini belirterek, gerçekte muhabirlerin toplumda üst düzey yöneticilerin emin danışmanları olduğunu bildirdi.

Kooperatif, Çalışma ve Sosyal Refah Bakanı tarafından okunan mesajın bir diğer yerinde ise, Cumhurbaşkanı Ruhani bütün bakanlıklar ve ilgili kurumlardan muhabirlerin sorunlarının çözmeleri için çaba göstermelerini isterken, onların bu şekilde en azından ülkenin kalkınması ve geleceğine dair daha emin adımlarla yürümelerine katkı sağlamalarını istedi.

İran’da 8 Ağustos 1998’de Afganistan’ın Mezarı Şerif Konsolosluğuna Taliban teröristleri tarafından düzenlenen saldırıda İRNA ajansının muhabiri Mahmud Saremi ve konsolosluktaki 8 kişi şehit edilmiş ve bu nedenle de her sene 8 Ağustos günü İran’da ‘Muhabir Günü’ olarak kutlanıyor .

Başa dön tuşu
Bugün 24 Nisan 2024 (29) içerik yüklenmiştir.