HaberlerİranOrtadoğu

Hasan Ruhani: Muharrem ayı Hak üzerine direniş ve zorluklardan geçmek için ilham verici mesajdır

İran cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, hicri kameri Muharrem ayına başlanması münasebetiyle , Muharrem ayını, fedakarlık, dava peşinde olma ve hak yolunda direnişin mesajcısı olduğunu söyledi.

Ruhani, dün Kültür İnkılabı Yüksek Konseyi oturumunda, ”Hz. Hüseyin’in (S) kıyam hareketinin, tarihin her kesitinde ve toplumun kültürel ihtiyaçları çerçevesinde ve de sıkıntılardan kurtulmak için, ilham verici bu büyük kaynağın en iyi şekilde anlatılması ve yorumlanması gerektiğini söyledi.

Ruhani, İslam Cumhuriyetinin kurucusu rahmetli İmam Humeyni’nin 1963 yılında Muharrem ayındaki mesajına ve de dini merasimlerde ve vaazlarda gerçeklerin anlatılması için çağrıda bulunduğuna temasla, ”İmam Humeyni’nin -ra- bu mesajı, Kerbela’yı anma merasimleri ve diğer dini merasimlerde ve konuşmalarda yeni bir sayfa açtı ve bu durum 1978 Muharrem ayına kadar devam etti ve ardından İslam inkılabı hareketi zafere kavuştu’ dedi.

İran cumhurbaşkanı, Aşura hadisesini, dindarlar için sıkıntılardan ve zorluklar karşısında gerçek tarihi bir sınav olduğunu söyledi.

İmam Hüseyin (AS), Hicri kameri 10 muharrem 61 tarihinde Kerbela’da şehit edilmiştir.

Başa dön tuşu
Bugün 25 Haziran 2024 (6) içerik yüklenmiştir.